"Alagöz!"

ALAGÖZ...

Burası Ankara Ulus'a bir günlük yürüme mesafesinde Sincan'a bağlı bir köy.

Fotoğraftaki konak, Sakarya Meydan Muharebesinde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Başvekil Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ve Türk Ordusu tarafından karargâh olarak kullanılmış.

Savaş bütün şiddetiyle Ankara'ya 50 KM mesafede ve bu karargâhın uzak yakın 100 KM çevresinde cereyan etmiş.

Savaşın cereyan ettiği bölgede ise, 2015 yılında Sakarya Meydan Muharebesi Tarihî Millî Parkı kurulmuştur.

13 Eylül 2021, 23 Ağustos 1921'de başlayan 13 Eylül 1921'e kadar 22 gündüz ve gece süren bu savaşın zaferle sonuçlanmasının 100. yıl dönümüdür.

Yunan tarafı bu savaşı "Ankara Savaşı" olarak adlandırır ve ders kitaplarında "yenildik, çekildik" yerine "Türklerin büyük hezimeti" diye okutur.

Oysa bu savaş sonunda Afyon Çay ve Bolvadin'e kadar vatan toprakları, İstiklal Şairi Akif'in "Bülbül" şiirine de konu olan Yunan işgal ve mezaliminden kurtarılmıştır.

Bu zaferle içerde ve dışarda hava çok değişmiş; İstanbul camilerinde şehitlere mevlit okutulurken, aralarında Ziya Gökalp ve pek çok aydının bulunduğu Malta esirleri İngiltere tarafından serbest bırakılmıştır.

Bu zaferin sonuçları üzerine yazılan çizilen çoktur ama en iyisi Ankara merkeze en yakın noktadaki Alagöz Karargâhından başlayarak Sakarya Meydan Muharebesi Tarihî Millî Parkını bir kültür-tarih rotası olarak gezmek ve olanı biteni yerinde görmektir.

Ayrıca bu zaferin filmi, dizisi, belgeseli yapılmalıdır; romanı, şiiri, piyesi yazılmalıdır.

NOT: Alagöz Müzesine ve köyüne giden çok güzel ağaçlı bir yol var; ağaçlar susuzluktan yer yer kurumuş. Onlara da köylüler ve ilgililer sahip çıkarlar inşallah.

YORUM EKLE