Ali Bozdağ

03.03.1971 yılında Yozgat ili Akdağmadeni İlçesi Konacı köyünde doğdu. İlk öğretimi Akdağmadeni Yusuf Ziya İlkokulunda, orta öğretimi Akdağ- madeni İmam Hatip Lisesinde, yüksek öğretimini ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Ensti- tüsü Aile Danışmanlığı Bölümünde yüksek lisansını yaptı. Üniversite yılla- rında Ankara’da bulunan bir grup Akdağmadenli üniversite öğrencisiyle bir- likte çıkardıkları Akdağmadeni’nin Sesi Dergisi’nin Yayın Kurulu Başkanlı- ğını yaptı.

Mezun olduğu Akdağmadeni İmam Hatip Lisesinde ve Şerefli- koçhisar İmam Hatip Lisesinde öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bu- lundu. Özel sektörde Bölge Müdürü ve Genel Müdür yardımcısı olarak ça- lıştı. 2004 yılı yerel seçimlerine Akdağmadeni Belediye Başkan adayı olarak katıldı. Lise yıllarında yazmaya başladı. Yerel ve ulusal olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazıları ve şiirleri yayımlandı. Bir çok radyo ve tele- vizyon programlarına konuk olarak katıldı. Çileli Yolun Yokuşu adlı şiir kitabı Akçağ Yayınları arasında yayımlandı.

Şiirleri çeşitli yarışmalarda derece aldı. 2012 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde TRT ve Bayrak Televiz- yonu’nun ortaklaşa düzenlediği “Türk Sanat Müziği En Güzel Beste Yarış- ması”nda bestekar Doğan Balyemez tarafından uşşak makamında bestelenen Gönlümün Gözyaşı adlı eseri derece alarak TRT repertuarına seçildi. Yürek Yangını adlı eseri ise buselik makamında bestelendi. Bulamazsın adlı şiiri ise sanatçı Mahmut Yıldız tarafından bestelenip okunmaktadır. Aşıklık gelene- ğini sürdüren, Aşık Kul Nuri, Zeki Erdali gibi Türkiye’nin tanınmış aşıkla- rıyla atışmaları bulunan Bozdağ’ın şiirleri amatör ve profesyonel sanatçılar tarafından zaman zaman çalınıp söylenmektedir.

Mamak Belediyesinde Başkan Danışmanı, Özel Kalem Müdürü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü, Muhtarlıklar ve Sosyal Yar- dımlar Müdürü, Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapan Bozdağ, Yoz- gatlı Dernekler Federasyonu’nda da Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Yüksek lisans yaptığı Aile Danışmanlığı ile ilgili çalışmaları da bulunan Bozdağ’ın eserleri için yapılan değerlendirme sınavı sonucunda Kül- tür Bakanlığı tarafından Halk Şairliği belgesi verilmiştir. Yayına hazır yeni bir şiir kitap çalışması da bulunan Bozdağ evli ve iki çocuk (Özgenur- Zehranur) babasıdır.

Ali Rıza Altan

YORUM EKLE