ALLAH HAYIRLI EVLATLAR VERSİN

Her anne baba çocuğunu kucağına aldığında dünyanın en mutlu insanı olur, evladını bağrına basar kokusunu içine çeker üstüne düşer imkân dâhilinde bir dediğini iki etmemeye çalışır çabalar hatta evlatları için mal biriktirir. Bizler sıkıntılar çektik onlar çekmesin düşüncesi ile dağlar gibi borcun altına girilir yeri gelir evinden kısar yeri gelir yiyeceğinden giyeceğinden kısar çünkü kendisi yıllarca hayatın zorluğu ile mücadele ettiği için bir nebzede olsa çocuklarının birazda daha rahat yaşamalarını düşünür, düşünürken de farkında olmadan birçok şey kaybeder çekilen sıkıntılar zaman zaman evine çocuğuna yansır yeri gelir her istediklerini alamaz yeri gelir imkânsızlıklar yüzünden kalpler kırılır.

Çekilen bu kutsal çile zamanla değersizleşir verilen mücadelenin hiçbir anlamı kalmaz. Vefasızlıklar ortaya çıkar veya yalnız bir evde kimsesizlik yüzünden yalnız ölürsün yâda bir huzur evinin kapısına bırakılırsın. Çocuklarını büyüttüğün evde bir oda minder çok görülür hiçbir yere sığmaz herkesin gözüne çok gelirsin varlığından rahatsız olan evlatların biran önce kurtulmanın derdine düşer. Evlatların acımasızlığı ölümden daha beter gelir insana…

Aşağıdaki alıntı bir yazı ile son veriyorum...

Dua ile kalın…

Kocasını vatanı savunması için askere göndermişti vatan her şeydi ezan her şeydi bayrak her şeydi küçük bir Anadolu kasabasında 3 çocuğu ile yaşam mücadelesi veriyordu. olsun vatanımız kurtlusunda diyordu. Eşi savaşa yaralanmıştı. Düşmanlar bile öldü diye üzerine basıp geçiyordu. Daha sonra Türk askerleri bulup hastaneye kaldırıldı. Tedavi oldu ama ümit yoktu.

Memleketi köye gönderilir fazla sürmez vefat eder, kadıncağız 3 çocuğunu yetiştirmiş kızını küçük yaşta evlendirir diğerlerini de birkaç zaman sonra evlendirir. Aradan birkaç yıl geçer gelini istemez eşine annen birazda kızın da kalsın der, annesini alır kızına bırakır, senelerdir kızı bakmıştır bir gün onunda eşi hanım senelerdir bizde kalıyor azda abinde kalsa iyi olur der, kızı ağlamaklı annesini istemeyerek abisine gönderir. Hatta rahat yatsın diye yün yatak yorgan en güzel şeylerden verir abi eşim razı değil bir müddet sen bakacaksın anneme der,  abisi olur der verilen yatakları gelin kayınvalidesine vermez.  

Karyola bozulmasın diye karyolanın altına ince bir kilim serer kaynana burada yatacaksın der, elinden bir şey gelmez 6 ay gelinin işkencelerine katlanır. Kızıma söyleyin beni alsın der hayatının son günleridir.  Kızı gelir annesini sorar gelin annesinin karyolanın altında yattığın yeri gösterir. Hani sana annem için verdiğim yatak der, Gelin de ölünce temiz temiz yatsın diye yatırmadım der, kızı annesine sarılıp öper koklar araba tutup köye götürür. Yaşlı kadıncağız can çekişiyordur. köylüleri akrabaları çağırın der helallik alır kuranlar okunur kelimeyi şehadet getirerek Allah’ın rahmetine kavuşur.

Mekânı cennet olsun inşallah. Daha sonra pişman olacağımız vefasızlıklardan uzak duralım. Anne babalarımızı üzmeyelim İnşAllah

RABBİM HAYIRLI EVLATLAR, GELİNLER, DAMAT VERSİN HERŞEYDEN EVVEL MERHAMET VİCDAN VERSİN.

YORUM EKLE