Aynı Toprağın İnsanları Değil Miyiz

Değerli okurlar, Yıllar önce Mevla güzel bir kapı açarak insanlığa, hemşerilerime hizmet etme dualarını alma şansı verdi ve bende bu şansı layıkıyla değerlendirdim. Değerlendirmeye de devam edeceğim inşAllah.

Açılan her güzel kapıyı iyi değerlendirmek gerekiyor. Ki, bu tür şanslar her zaman insanın ayağına gelmez. Bizler insanlığa faydalı olmak için çırpınan bireyler olarak elimizden gelenin en iyisini yapma derdindeyken aynı camide saf tuttuğumuz aynı cenazede yas tuttuğumuz bazı insanların kibre hasede yenik düşmeleri ve bu durumu da en ufak bir olayda dışa vurmaları ile gerçek yüzlerini ortaya çıkardıklarını görüyoruz.

Yıllar yılı değerli bildiğimiz bazı insanların hâlbuki ne kadar değersiz olduğunu böylelikle öğrenmiş bulunuyoruz ki, atalarımızın dediği gibi bazı insanları tanımak için yol arkadaşlığı yapmak ya da ticaret yapmaktan geçtiğini söylemeleri haklılık paylarının çok büyük olduğunu gösteriyor.

Aynı toprakların insanları olarak neden bir birimizle hayırda yarışmak varken güzelliklerde buluşmak varken istemezük zihniyeti ile hareket ediyoruz. Kibir, fitne ve fesatlık neden?

Doğup büyüdüğü topraklara zerre faydası olmamış insanların, faydalı ve örnek olmak için çırpınan insanlara karşı niçin anlamsız cephe alırlar akıl alır gibi değil. Akil bilinen insanların cahilce düşünmeleri kendi takdirleri mi yoksa birkaç aklı evvelin söylemlerine mi yenik düşüyorlar bilmiyoruz. Eğer düşüyorlarsa da kendilerine yazık ediyorlar demektir. İyilik ve hayırda yarışan insanlara destek olun maddi olarak olamıyorsanız manevi olarak destek olun dualarınıza katın katmıyorsanız da kötü düşünlerinizi kendinize saklayın ki, ne hayırda yarışan insanlara zararınız olsun nede kendinize, takdir elbette sizin vicdanınızın sesine kulak vermeyi unutmayın…

Yaradılanı yaradan dan dan ötürü sevmeyi de beceremiyorsanız sadece uzaktan bakmakla yetinmeyi deneyin… Aynı toprağın insanları olarak Hasım mıyız? Hısım mıyız? Bilemedim ona da siz karar verin ki bizde ona göre yaklaşım içerisinde olalım.

Değerli okurlar, Yanlış anlamayın kimseye fetva verme niyetinde asla değilim, ancak merhamet üzerine mesaj veren şu hadisleri hatırlamanın tam vakti diye düşünüyorum, size, sevdiklerinize, kibre, fitneye, fesada yenik düşünlere ve insanlık âlemine Yüce Allah’tan merhamet ve vicdan temenni ediyorum;


          •Rabbiniz gerçekten çok merhametlidir.
Kim içinden bir iyilik yapmayı geçirir de onu yapmazsa, ona bir iyilik sevabı yazılır.
Eğer onu yaparsa, on katından yedi yüz katına hatta kat kat fazlasına kadar iyilik sevabı yazılır.
Kim de içinden bir kötülük yapmayı geçirir de onu yapmazsa, ona bir iyilik sevabı yazılır.
Eğer onu yaparsa, bir kötülük günahı yazılır veya Allah onu siler. (Dârîmî, Rikâk, 70)
• Bu, Allah’ın kullarının kalplerine yerleştirdiği merhamettir ve Allah, ancak merhametli kullarına rahmet eder.
(Müslim, Cenâiz, 11; Buhârî, Merdâ, 9)

YORUM EKLE