Dinle Yozgat

Yozgat'ın eşsiz doğasına ve doğal güzelliklerinin çıkardığı mükemmelliğe kulak verin!

Dinle Yozgat

Uluslararası Sürmeli Festivali

Şehrin tanıtımı için yapılması gereken pek çok şeyin bir arada yapıldığı uluslararası bir festivaldir. 21 yıldır Temmuz-Ağustos aylarında düzenlenen festivale Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkeler halk dansları ekipleriyle katılır. Konserler, geziler, konferanslar 3 gün boyunca şehrin değişik bölgelerinde yer alır.

 Yozgat Türküleri

Anadolu’nun hemen her yerinde yöre insanın dertlerini, sevinçlerini, korku ve duygularını kuşaktan kuşağa aktaran “türkü” geleneği burada da farklı değildir. Yöredeki restoranlarda, otellerde veya köy düğünlerinde bu türküler yankılanır.

Çamlık Milli Parkı

Çamlık Milli Parkı, Yozgat denince akla ilke gelen yerlerden biri.  Kısaca Çamlık adıyla bilinen bu yer; bitki örtüsü, su kaynakları ve ulu ağaçları sayesinde, büyük ilgi gören bir mesire alanıdır. Şehrin birkaç km uzağında, 1360 m yükseklikte, eskiden beri Yozgatlıların ve çevreden gelenlerin yazı geçirdiği bir yayla durumundadır. Yakın zamanlara kadar halk, burada kiraladığı çadır ve barakalarda oturur, geceleri sazlı-sözlü toplantılar yaparmış. Her yıl Hıdırellez’in ilk günü de burada kutlanırmış. Karaçam, meşe ve ardıç ormanlarıyla bilinen Çamlık, 1956’da milli park olmuştur ve Türkiye’nin ilk milli parkıdır.

Bozok Yaylası

Yozgat topraklarının bulunduğu bölge, Bozok Yaylası olarak adlandırılır. Kızılırmak yayı içerisinde kalan yayla, Delice Irmağı ve Çorum Suyu’na ulaşan vadilerle yarılmıştır. Yaylanın yükseltisi 1200 ila 1400 metre arasındadır. Bal üreticilerinin en çok tercih ettiği yerlerden olan Bozok Yaylası, doğal güzelliği ve tertemiz havasıyla görülmeye değerdir.

Çamlık Söylencesi

Yozgat'ın en ünlü dinlenme yeri ve Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık’la ilgili efsaneye göre, Çamlık’a ilk fidanı Aslı'nın ardından diyar diyar dolaşan Kerem dikmiştir. Yolu Yozgat yöresine düşen Kerem Aslı'sını sormuş, bulamayınca Çamlık’ın bulunduğu kıraç yamaca bir fidan dikmiştir.

Sarıgöz Tasarım Ofisi

YORUM EKLE