DOkun Yozgat

Yozgat'ın arkasında büyük bir gelenek barındıran el işlemeciliği eserlerine dokunun!

DOkun Yozgat

Aydıncık Ametist Taşı

“Amethyst” eski Yunancada “sarhoş etmeyen” demektir. Eskiçağ insanları bazı taşlara doğa üstü güçler atfetmişlerdir, ametist taşı da bu taşlardandır. Anadolu’nun zengin jeolojik geçmişinin bir hediyesi olarak Aydıncık bölgesinde bu taş çıkarılmaktadır.

Boğazlıyan Bakır İşlemeciliği

Geleneksel pek çok Anadolu şehrinde bakır işlenerek gerek günlük kullanım gerekse dekoratif ya da sanatsal amaçlı eşya üretilmektedir. Boğazlıyan da bu kasabalardan biridir. Yöreyi ziyaret eden yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Gümüş İşlemeciliği

Yozgat’ta günümüzde gümüş işlemeciliğini meslek edinen yalnızca birkaç kişi bulunuyor. Şu anda çevre illerden hazır yapılmış olarak getirilen gümüş, 25-30 yıl öncesinde ustalar tarafından, gümüş külçeler veya Osmanlı sikkeleri potalarda eritilerek istenilen şekilde işlenirdi. Günümüzde ise bu sanatla uğraşan ustalar el işlemeciliğinde genellikle kolye, bilezik, küpe, tesbih püskülleri vb. gibi eşyalar yapmaktadır.

Akdağmadeni Ormanları Doğa’ya Dokun

İç Anadolu’nun en geniş ormanlarına sahip Akdağmadeni ilçemizde ormanda doğa gezisi yaparak yeşili hissedin. Doğal su kaynakları bakımından da çok zengin olan ormanlarda birçok noktada akan dereler ve doğa sever vatandaşlar tarafından yaptırılmış güzel çeşmeler bulunmaktadır.

Ormanlarda kızıl geyikler, kurt, ayı, vaşak, domuz yaşamını sürdüren başlıca hayvanlardır. İç Anadolu bölgesinin ciğeri konumundaki ormanlarda birçok endemik bitki de yetişmektedir.

Sorgun, Sarıkaya ve Saraykent Kaplıcaları Şifalı Sularına Dokun

Sorgun Kaplıcaları; sodyum klorürlü, sülfatlı sular grubuna dahil olan suyu, sodyum, klorür, sülfat, magnezyum, kalsiyum ve radon içerir. Taşıdığı radon ise, solunum yolları ve cilt yoluyla organizmaya girerek iç salgı sistemi üzerinde uyarıcı bir tesir gösterecektir. Banyo tedavisi; romatizmalılara, nevralji ve nevritlilere, kadın hastalıklarına iyi gelir. Hormonsal rahatsızlıkların giderilmesinde “gençlik suyu” olarak değerlendirilir.

Sarıkaya Kaplıcaları; Sarıkaya Kaplıcaları Bakanlar Kurulu kararıyla termal turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Yozgat’ın 77 kilometre güneydoğusundaki Sarıkaya ilçe merkezinde bulunan kaplıca suları florür içeren oligometalik sular grubundan olup, 48 °C sıcaklığa ve 28 lt/sn. debiye sahiptir. Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu analizler sonucunda bel fıtıkları ve buna bağlı siyatik ağrılar, ağrılı kadın hastalıkları, kadınların enfeksiyon sekeline bağlı olarak süregelen akıntılar, spastik ağrılar, spastik kolitler, böbrek taşlarının düşmesinde üreter üzerinde spazmolitik etki, karaciğer ve safra kesesi taşları, cilt hastalıkları hekim kontrolünde kaplıca suyu yukarıdaki rahatsızlıklarda destekleyici ve tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Saraykent Kaplıcası; ilçemizde bulunan kaplıca 74 derece sıcaklığına sahip. Kadın, cilt ve romatizma hastalıklarında etkili şifalı sularımız arasında.

Bozkır’a Dokun

Yozgat geneline hâkim olan bozkır, betonarme yapılardan uzak doğa güzelliği ile dikkat çekmektedir. Bozkıra dokunmak tarihe dokunmak gibidir. Yılların izini taşıyan bozkıra dokunmak istemez misiniz?

Sarıgöz Tasarım Ofisi

YORUM EKLE