Kokla Yozgat

Yozgat'ın tarihi kaplıcalarındaki şifalı havayı ve eşsiz doğanın mis gibi kokusunu koklayın!

Kokla Yozgat

Cehirlik Laleleri

Halk arasında Cehirlik Lalesi olarak bilinen bu güzel kırmızı yabani çiçek aslında Şakayıkgiller (Paeoenidae) familyasındandır. Adından da anlaşıldığı gibi “Cehirlik” denen bölgede, mayıs ayı ortalarında çayırları kırmızıya boyar ve harika bir kokuyla kaplar. Hoş kokusu dolayısıyla kolonya yapımında da kullanılır.

Çekerek Lavanta Adası

Çekerek Süreyya Bey Barajı kenarında bulunan lavanta bahçesi aynı zamanda ada özelliğinde, Yozgat’ın benzersiz güzelliklerinden birisidir. Bu güzelliği görmek ve benzersiz kokusunu içinize çekmek için Çekerek’e uğramanız yeterli olacaktır. Oluşturulan lavanta adasında, ahşap seyir terasları, kameriyeler, lavanta bahçeleri, gezinti yolları, iskele ve kafeterya, solar paneller, otopark, akülü araç servisleri, çocuk oyun alanları, balon kalkış yeri gibi yerler bulunuyor.

Çamlık Millî Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı 1982 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Kafkas Çamı (Pinus nigra Arn. Subsp. Pallasiana) denilen 400 – 500 yaşlarında Karaçam türünü barındırmaktadır. Bu çam türü Türkiye'de sadece Çamlık'ta bulunmakta ve halen tohum verebilmektedirler. Ayrıca Çamlık'ta 43 familya ve 144 cins içinde toplam 212 bitki türü yaşamakta olup, bunların içinde 30’a yakın endemik tür bulunmaktadır.

Kızılçam, Anadolu’da bulunan 5 çam türünden biridir ve ilginç bir şekilde Yozgat’ta Kızılçam (Pinus brutia) doğal yayılım gösterir. Orman güzelliğinin yanı sıra sadece bu bölgede çam görülmesi bile yörenin doğal zenginliğidir.

Akdağmadeni Ormanları Sarıçamları

Kızılçamda olduğu gibi Sarıçam (Pinus sylvestris) da yörede doğal yayılım gösterir.

Akdağmadeni Salebi

Akdağmadeni ormanlarında bol miktarda Salep bulunmaktadır ve Türkiye’nin en kaliteli salepleri arasında yer almaktadır. Salep sadece tatlı bir içecek olmadığı, sağlığa çok faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. En önemli faydaları; Vücudu zinde tutar. Zihni açar, mideye ve bağırsaklara çok yararları vardır. Öksürük, bronşit ve balgam sökmek için de faydalıdır. İçerken salep kokusu size huzur verecek.

Toprak Kokusu

Yağmur sonrası toprak kokusunu kim sevmez ki, Yozgat’ta toprak kokusu yağmurdan sonra şehri büyülüyor. Yağmurdan sonra oluşan toprak kokusuna petrikor denildiğini biliyor muydunuz?

Sarıgöz Tasarım Ofisi

YORUM EKLE