Tat Yozgat

Orta Anadolu Mutfağından izler taşıyan Yozgat Mutfağı'nın özgün lezzetlerini tadın!

Tat Yozgat

Yozgat Arabaşı Çorbası

Yozgat’ın coğrafi işaretli lezzetlerinden Arabaşı, Yozgat’a has olan, soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezlerinden biri ve şehrin ise en önemli yöresel yemeklerinden biridir. Yozgat’ın uzun kış gecelerinde akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce yapılan sohbetler esnasında ikram edilen, bir çeşit ara öğün yemeğidir. Bu sebeple yemeğin asıl adı “ara aşı” olmasına rağmen halk ağzında söylene söylene arabaşı şeklini almıştır. Yozgat Arabaşısı’nın ana malzemeleri, un, su ve kaz etidir. Damak zevkine bağlı olarak, hindi veya tavuk eti tercih edilebilir.

Helle Çorbası

Helle Çorbası, Yozgat’ın en meşhur çorbalarından biridir. Hem çorbanın yapımı kolaydır hem de çorba, kolayca elde edilecek malzemelerden yapılır. Ayrıca oldukça besleyicidir. Helle Çorbası’nı Yozgat’ta birçok yerde tadabilirsiniz.

Düğürcük Çorbası

Düğürcük Çorbası’nın ana malzemeleri kıyma ve bulgurdur. Çorba, Yozgat’ın geniş çorba kültüründe önemli bir yer tutar.

Yozgat Kesme Çorbası

Türkiye’nin ilk soğuk çorbası olan kesme çorbası, Yozgatlı hanımların kendi yaptıkları erişte ve yeşil mercimek haşlanarak sarımsaklı yoğurtla karıştırılır ve üzerine tereyağında yakılmış kuru nane eklenerek servis edilen mis kokulu bir lezzettir.

Tandır Kebabı

 Yozgat’ın coğrafi işaretli lezzetlerindendir.  Tandır Kebabı; genç koyun etinin kaburga ve but bölümlerinden yapılır. Kendine özgü büyük fırını vardır. Bu fırının duvarları tuğladan örülmüştür. Tuğladan yapılmış fırında (tandır) etleri bir düzenek içerisinde çubuğa sarkıtılarak ve çubuğa kancalarla tutturularak bırakılır. Odun ateşi fırının iki kenar ucunda yanar, etler ise fırının orta kısmına konur ateş değmeden sadece sıcaklıkla pişen etler; yağını aşağıda bulunan hazneye damlatırlar. Bu yağlar kebapla birlikte servise sunulacak pide ekmeğinin yağlamasında kullanılır. Etin pişmiş en saf lezzetini ve o nefis kokusunu bizlere sunan Yozgat tandır Kebabı, ağızda yumuşacık lokum havasıyla vazgeçilmeziniz oluverir.

Testi Kebabı

Kuşbaşı kuzu etinden yapılan ve Yozgat’ta “desti kebabı” olarak anılan testi kebabı; yeşil biber, domates ve hoş baharatlarla birleşip özel testilerde pişirilir.

Ayva Basması

Kuzu eti ve ayva, bu yemeğin ana malzemelerdendir. Ayva Basması, Yozgat’taki yöresel ve meşhur yemeklerden birisidir.

Çapçup Mantı

Çapçup, diğer mantılarla tat olarak benzese de özünde kullanılan malzemenin erişte olmasıyla diğer mantılardan ayrılır. “Çapçup Mantı” adı verilen bu kesme hamur, tencerede makarna gibi haşlandıktan sonra üzerine bol yoğurt ve yağ dökülerek servis edilir.

Pezzik Cacığı

Yozgat’ta yemeklerin yanında sunulan harika aperatiflerden biri olan Pezzik Cacığı, pancarlı yoğurt ve sarımsakla harmanlanan harika bir salatadır. İç açıcı rengiyle göze de hitap eder.

Parmak Çöreği

Yozgat’a özel bir ekmek türü olan Parmak Çöreği’nin hakkıyla yapılması için, hamur kıvamının ve pişme kıvamı ile usullerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Çöreğin en önemli özelliği, hiçbir katkı maddesi içermemesi ve taş fırında odun ateşiyle, ancak ateşe maruz kalmadan, ateşin ortaya çıkardığı sıcaklıkla pişirilmesidir. Ayrıca çöreğin yapımında sadece hazır maya kullanılmaz, belli bir miktarda ekşi maya da kullanılır. Bu kullanılan ekşi maya, parmak çöreğe has bir tat verir ve pişme sırasında kalın bir kabuk oluşturarak çöreğin çıtır olmasını sağlar.

Sorgun Yağlısı

Yozgat’ın coğrafi işaretli lezzetlerindendir. Yozgat’ın ve Sorgun ilçesinin lezzetlerinden biri olan ‘’Sorgun Yağlısı’’ kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Vatandaşlar bu lezzete ulaşmak için sabahın ilk ışıklarında taş fırınların yolunu tutar.

Yozgat Omacı

Kahvaltı sofralarının geleneksel lezzetidir. Yufka ekmek, kaymak, tereyağı ve yumurta ile beraber hazırlanır. Sıcak çayla ikram edilen tarifsiz bir lezzettir.

Çanak Peyniri

 Yozgat’ın coğrafi işaretli lezzetlerindendir. Yozgat Çanak Peynirinin geleneksel hikâyesi çanak peynirinin doğal el yapımı mayasının hazırlanmasıyla başlıyor. Peynirinin daha uzun süre muhafaza edilebilmesi için, Yozgat halkı peynirinde tuzlamayı bol bol yapmış ve topraktan yapılmış çanaklarda kum ve toprağa gömerek saklanmış, Yozgat çanak peynirinin lezzeti Bozok Yaylası’nın otlaklarında otlanan koyunların sütünden ve farklılığı doğal maya ve toprak çanaklarda saklanmasından gelmektedir.

Aydıncık Bağrıbütün Kavunu

Yozgat’ın coğrafi işaretli lezzetlerindendir. Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen, aroması ve kokusu farklı olması sebebiyle yörede “yer muzu” olarak da adlandırılan Aydıncık Bağrıbütün kavununun tadındaki yoğunluk diğer kavunlara göre çok yüksek hissedilir.

Akdağmadeni Salebi

Yozgat’ın coğrafi işaretli lezzetlerindendir. Akdağmadeni ilçesinin sarı çam diyarından orkide çiçeğinin köküdür salep. İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük ormanının içinde barındıran ilçemiz bitki örtüsü olarak da oldukça canlıdır. Salep sıcak su veya sıcak süte katılarak içilir. En önemlisi dondurma yapımında kullanılır. Sıcak sütle içilmesi daha güzel ve tatlı olur.

Yozgat İncir Uyutması

İncir uyutması tatlısı denince akla Yozgat gelir. Doğal sütle yapılır, süt kaynamaya başlayınca, şeker, incir, ceviz eklenir, on dakika kaynatılır ve toprak kaselere alınarak soğuk servis yapılır. Muhallebiyle incirin muhteşem uyumuyla oluşan farklı bir tat.

Yozgat Yumurta Tatlısı

Yozgat yumurta tatlısı zengin- fakir her evde temin edilebilen malzemeyle yapılan çok hafif ve çabuk hazırlanan efsane bir lezzettir.

Yozgat Sini Baklavası

Yozgat sini baklavası Yozgat sofralarının vazgeçilmez nişan, düğün, bayram ve iftar sofralarının olmazsa olmazıdır. Sini baklavası, özel günlerde ve misafir ikramlarda, yayık ayranıyla birlikte sunulur.

Yozgat Un Helvası

Yozgat’ın özel günlerinde olmazsa olmazıdır. Yozgat un helvası, ağzınıza aldığınız ilk andan itibaren yumuşacık dağılmaya başlayan hafif bir tatlıdır. Bu muhteşem lezzet, cenazelerde, mevlitlerde, cuma günleri camilerde dağıtılır.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2021, 22:55

Sarıgöz Tasarım Ofisi

YORUM EKLE