"Biz Ergen Olamadık!"

 Biz ergende olmadık olamadık. Bizim ergenliğimiz anamızın bir terliğine ve süpürgenin düdüsüne (Süpürgenin tutma yerindeki topuz) bakardı. Anında fabrika ayarlarımıza geri dönerdik. Anamızdan babamızdan abimizden ablamızdan hatta amca dayı yeri gelir büyük komşular döver de gıkımız çıkmazdı. Arkadaş kavgalarımızın konusu bile olmazdı. Çocuklar arasına girilmez denilerek konu kapatılırdı. Hele ki öğretmenlerimizin vurduğu yerden gül biter büyüklerimiz ellerine sağlık diyerek teşekkür ederlerdi.
Aramızda ara sıra anasından dayak yiyip bu gün psikopat olan var mı?
Çocuk ergen denilerek sineye çekilen onca terbiyesizlikler hadsizlikler ve buna sığınarak haddini bilmeyen ergen sürüsü... Ne ergen olabildik ne psikolojimiz bozuldu ne de bunları düşünüp, haddimizi aşacak zamanımız. Biz ergen olmadık olamadık çünkü okulumuzdan arta kalan zamanlarda mal güder harman zamanı ailemize yardım ederdik hiç bir şeye gücümüz yetmese bile büyüklerimizin şefkat dolu sözleri ile çeşmeden su getirirdik. Bağda bahçede tarlada çalıştık kuş kovaladık oyunlar oynadık. Düştük kalktık dizlerimiz kanadı kafamız yarıldı ama kimseye ergenlik taslayıp gönül telini koparmadık.
Hep bir arada ve bir kaptan yerdik yemeklerimizi Her içtiğimiz su bardağını mutfak tezgâhına korkusuzca dizen var mı aramızda? Şimdi odasından çıkmayıp, anne babası ile yemek yemekten imtina eden saygısız ergenlere çare var mı?  Divan'ın altındaki sepet giysilerimiz için yeterdi. Dolap dolap kıyafetimiz de yoktu. Sokak sokak gezerdik. Düşsek kalksak önce arkadaşlarımız komşularımız koşup gelirdi. Herkes kendi çocuğu görüp, evladından ayırt etmezdi. Yoğurtlu ekmek salçalı ekmek doyulmaz bir tattı. Ne bulursak analarımız önümüze ne koyarsa onu yerdik. Başkada şansımız yoktu. Yeni nesil ergenler gibi bunu mu yiyeceğim deme şansımız zaten yoktu.
Fazla bir şeyimiz yoktu, ama.
Biz öyle mutlu çocuklardık ki...
Ayrıca; Şimdiki yeni nesile Z kuşağı deniliyor ve bu Z kuşağına kayıp gözü ile bakılıyor. Yeni nesilde deizmin arttığı ahlaki bir çöküntü yaşandığı o kadar aşikâr ki.
Eğitim ve Ahlaken dibe vurulan toplumların yok olmaya mahkûm olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor diyor saygılar sunuyorum.
Sağlıcakla kalın.
16.06.2021

YORUM EKLE