"Çiğiltepe !"

ÇİĞİLTEPE…

Atatürk’e söz verdiği saatte Çiğiltepe düşmediği için intihar eden Albay Reşat.

İntiharından bir kaç dakika sonra Çiğiltepe’nin alınması.

“Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla tek tek alınan tepelerin yazılmamış destanları.

Albay Reşat’a Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çiğiltepe soyadını vermiş. Uğruna öldüğü, ölürken aldığı bu tepe ailesinin soyadı olmuş.

Bu kahraman, Tanzimat döneminin meşhur aydınlarından Ziya Paşa’nın 1880 yılında öldüğü vakit bir yaşında yetim bıraktığı evladıdır.

Anadolunun ve milletimizin istiklal yolunda ne büyük, ne hazin ve ne destansı yaşanmışlıkları var.

Keşke bunlar daha çok edebiyata, sanata konu olabilse.

İstiklalimiz kutlu, istikbalimiz mamur olsun.

Başta Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak ve Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü olmak üzere milletimize bu zaferi armağan eden adlı adsız bütün kahramanlarımıza, şehit ve gazilerimize minnettarız. Allah cümlesine rahmet eylesin, mekânları cennet olsun.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Reşat Çiğiltepe (1879, İstanbul 27 Ağustos 1922, Çiğiltepe, Sandıkh), Türk asker. Büyük Taarruz sırasında Çiğiltepe'yi söz verdiği saatte alamaması üzerine intihar etmiş ünlü komutandır Reşat Paşa, I. Dünya Savaşı üstün kahramanlıkları ile dikkat çekti. Türk Kurtuluş Savaşı şırasında yarbay rütbesi ile I. ve İnönü ve Sakarya muharebelerine katıldı. Son olarak 57. Tümen Komutanlığı görevine atandı. Büyük Taarruz'un ikinci gününde Çiğiltepe'yi geri alma emrini Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya Söz verdiği sürede gerçekleştiremeyince intihar etti. Olümünden sonra Kırmızı Şeritli İstiklâl Madalyası ile onurlandırıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından ailesine "Çiğiltepe" soyadı verildi.' görseli olabilir

YORUM EKLE