TÂRİHÎ TOKMAK HASAN PAŞA CÂMİSİ

TÂRİHÎ TOKMAK HASAN PAŞA CÂMİSİ

Yakın zamana kadar kasaba iken köy hüviyetini alan ve dört câmisi bulunan Şefaatli ilçemize bağlı Paşaköy'de; Tokmak Hasan Paşa tarafından inşâ ettirilen, Çerkez Mehmet Paşa tarafından onarımı yapılan ve Paşa Camii olarak da anılan câmimiz; Hicri 1187 (Milâdi 1773) tarihinde yapılmıştır.

Cami, tek katlı ve kırma çatılı olup, duvarları yığma taş örgü sistemiyle yapılmıştır. Kuzey- Güney doğrultusunda ve dikdörtgen plânlıdır. Altta ve üstte percere sıraları mevcuttur. Duvarlar sıva üzerine badanalıdır. Minaresi spiralli ve tek şerefeli olup, (.?..) yılında yapılmıştır. Cami; Hicri 1313, Milâdi 1895 yılında Hacı Yakup Muzaffer Efendi tarafından tamir edilmiş (ettirilmiş), 1965 yılında ufak çaplı restorasyon yapılmıştır.Cami içindeki kimi süslemelerin, köy halkından Muhsin BAL tarafından yapıldığı belirtilmektedir.
Giriş kapısı basık kemerli ve profillidir. Caminin harim kısmı, mihraba gidildikçe kalınlaşan ve her biri devşirme olan taş kaideler üzerine oturan sekiz adet serbest, dört adet yalancı ayak ve dikine atılmış ahşap kirişler üzerine, ahşap kaplama tavanlıdır. Ahşap ayakların üstleri, yine antik gelenekteki sütun başlığını andıran şekilde oymalıdır. Duvar cephesinden dışa doğru taşan dikdörtgen bir pano içerisinde yer alan mihrap, duvar içine gömülen bir niş şeklindedir.

Prof. Dr. Hakkı ACUN, bu konuda şu teespitlerde bulunmuştur:
Tavanlarda, tavan göbeklerinde, minberde ve mihrapta çok güzel, çok ender rastlanan türde nakışlara rastlıyoruz. Bu nakışlar 200-250 senelik nakışlar ki, günümüze kadar hiç solmadan, hiç değerini kaybetmeden gelmiştir. Anadolu' da bu kadar yoğun süslemesi olan ender camilerden bir tanesidir. Ama, caminin acil restorasyona ihtiyacı var. Belgeelenmesi lazım bu nakışların. Bu tür değerlerimizi gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarabilmemiz için, sağlıklı bir restorasyon yapılması şart."
(Alıntı)
(Fotoğraf: Nusret ÖZBAY)

YORUM EKLE