Temrezli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği geleneksel dokuzuncu arabaşı etkinliği gerçekleştirildi

Temrezli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği geleneksel dokuzuncu arabaşı etkinliği gerçekleştirildi.

Temrezli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği geleneksel dokuzuncu arabaşı etkinliği gerçekleştirildi

Temrezli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği geleneksel dokuzuncu arabaşı etkinliği gerçekleştirildi. Ankara Yozgatlı Dernekler Federasyonu Binasında gerçekleşen etkinliğe; MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, İYİ Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Murat Bayar, MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Sezer Yozgat, AK Parti Mamak İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Adem Çağlayan, Almanya Yozgatlı Dernekler Federasyonu’ndan Nebi Çelik, Ankara Yozgatlı Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Koç, Federasyon Genel Başkan Yardımcıları, Federasyon Dernek Başkanları, Sivil toplum Kuruluşlarının Başkanları ve Temrezlililer katılım gösterdi.

 

DERNEK BAŞKANLIĞI GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA YAPILIR

Etkinliğin açılış konuşmasını Temrezli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Rıza Altan gerçekleştirdi. Altan konuşmasında dernek başkanlığının hiçbir maddi getirisi olmadığını, gönüllülük esasına dayandığını söyledi. Altan, ayrıca Temrezli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığını artık Necati Alan’ın yapacağını açıkladı.  Hemşerileri ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Altan, “Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Değerli hemşerilerim derneğimiz 2013 yılında 11 Şubat tarihinde kuruldu. 7 kişi ile bu dernek kurmuştuk. O 7 kişiden biride rahmetli Nihat Aydın’dı. Nihat Aydın’ı anmadan geçemiyorum. Çünkü Nihat Aydın gerçekten değerli bir insandı. Bu derneğin kurulma aşamasında çok emeği vardı. Cenabı Allah rahmet eylesin. Nurlar içinde yatsın. Dernekler, sivil toplum kuruluşlarıdır. Dernekler aidat ve bağışlarla ayakta durur. Devletin hiçbir katkısı yoktur. Bunu bazı insanlar bilmiyor. Bir hatırlatalım dedik. Dernekler sadece aidat ve bağışlarla ayakta durur. Dernek başkanlarının hiçbir maaş ve getirisi yoktur. Sırf Allah rızası için, gönüllük esasıyla yapılır dernek başkanlığı. Dolayısıyla bu bir bayrak yarışıdır. Bu bayrak yarışını yola çıktığım arkadaşım, 2013 yılında yola çıktığım arkadaşım Necati Alan’a bu bayrağı devrediyorum. Bundan sonra yeni başkanımız Necati Alan olacaktır. Hepinize saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Allah’a emanet ediyorum” dedi.

HAYIRLI OLSUN

Ankara Yozgatlı Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Koç hem Ali Rıza Altan’ı hem de başkanlık görevini devralan Necati Alan’a hayırlı olsun temennisinde bulunarak, “ Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Ali Rıza başkanım hayırlı uğurlu olsun. Dernek Başkanlığı görevini Necati Alan kardeşimize devretti. Başarılar dilerim. Ali Rızayla biz 1989 yılında tanıştık. Mamak ilçede tanışmıştık ve o günden bugüne hep birlikte beraberiz. Hem Federasyonumuzun Genel Sekreteri aynı zamanda DUYKON’nun Genel Sekreteri, Mamak Yozgatlılar Derneğimizin Genel Sekreteri kendisine de başarılar diliyorum. Rabbim birliğinizi, dirliğinizi daim etsin diyor, her gününüz böyle olsun. Afiyet olsun. Saygı, sevgi ve muhabbetle hepinizi selamlıyorum” açıklamasında bulundu.

YOZGAT’IN EVLADIYIZ

Etkinlikte konuşan MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef Federasyondaki etkinliklere gelirken kendisini evine, yuvasına gelmiş gibi hissettiğini söyledi. Sedef konuşmasında etkinliklerde bir arada bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Sedef, “Güzel Temrezlimizin, güzel insanları sizlerle bu akşam burada bulunmaktan dolayı çok mutluluk duyuyorum. Buralarda federasyonun bu toplantılara gelirken şu gönül rahatlığıyla geliyorum; hepimiz aynı sokakta gezdik. Hepimiz Yozgat’ın havasını teneffüs ettik. Hiç kimse saraylarda büyümedi. Hiç kimsede kraliyet ailesinde falanda gelip milletvekili veya bakan olmuyor. Biz Yozgat’ın uşağıyız. Yozgat’ın çocuğuyuz. Yozgat’ın evladıyız. Hepimiz biriz, aynıyız, hiçbir farkımız yok. Hangi makamda görevde olursak olalım. Buna canı gönülden inanarak söylüyorum. Buraya gelirken hem kendi hemşerilerime geldiğim gibi kemdi evime, yuvama gelmiş gibi de bu federasyonun bu çatısında bulunmaktan hakikaten mutluluk duyuyorum. Şimdi hep beraber çorbamızı içelim. Sizlere de afiyet olsun diyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum” diye konuştu.

YOZGATLI KİMLİĞİ BİZİM İÇİN TEK ÖLÇÜ

Etkinlikte konuşan CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgatlı kimliğinin tek ölçü olduğunu ve kapısının tüm Yozgatlılara sona kadar açık olduğunu vurguladı. Keven konuşmasında dernekçiliğin önemine de değinerek, şunları kaydetti; “ Sevgili hemşerilerim tabi arabaşı bizim Yozgatlının, Yozgatlıların temel bir kültürü. Sık sık arabaşıyla vasıtasıyla birlikte oluyoruz. Ama artık Yozgatlı Dernekler bu arabaşı kültürünü yaşatırken, başka işlerde yapmak zorunda. Yani bu işin edebiyat boyutu var, sanat boyutu var, folklor boyutu var bunlarda son derece insanın gelişimiyle ilgili önemli şeyler. Onun için diğer kentlerden kopup Ankara’ya gelen arkadaşlarımız için dernekçilik çok önemli. Birbirimizi koruyacağız, birbirimize sarılacağız. Yozgatlı kimliği bizim için ölçü. Tek ölçü ama. Biraz önce Ethem vekilimde değindi tek ölçü bizim için Yozgatlılık. Ne ben ne de Ethem vekilim bu işin siyasi boyutunu düşünmedik. Yani o bizdendir, bizden değildir, bize oy verir, vermez ben de Ethem vekilim de bildiğim kadarıyla böyle bir düşünce içerisinde değiliz. Onu bilmenizi isterim. TBMM’de Ankara’da kapınız var. Benim kapımda sonuna kadar açık, Ethem vekiliminde. Biz burada Yozgatlıya ne kadar sahiplenirsek o kadar mutlu oluyoruz. Çünkü o makamlar hepimiz için geçici makamlar. Bugün var, yarın yok. Bizler o makamları Yozgat ve Yozgatlılar için en iyi şekilde kullanmazsak bize yazık olsun. Hepinize afiyet olsun. İyi akşamlar diliyorum.”

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM BU BİR TANIŞMADIR

İYİ Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Murat Bayar etkinlikteki konuşmasında kendisini tanıttı ve tüm Yozgatlılara ‘kapım sonuna kadar açık’ mesajı verdi. Bayar, ilk ve ortaokulu Sorgun’da bitirdiğini belirterek, “Ben Murat Bayar. Zaten Dernek Başkanımız beni eşim ile tanıttı. Eşim Temrezli Köyü’nün öğretmeniydi. Allah rahmet eylesin. Ben Temrezliyi çok iyi tanırım. Sadece eşimden dolayı değil beş yaşındayken de ablamda oradaydı. Çok sık gider gelirdim. Sorgun’da ilkokulu ve ortaokulu bitirdim. Liseyi Ankara’da bitirdim. Daha sonra üniversite ve daha sonra bürokrasiye geçtim. Bürokrasinin içerisinde bürokrat olarak çalıştım. Son olarak genel müdür yardımcılığı ve başbakanlık müşavirliğine kadar çıktım. Bugün değerli vekillerim konuşma yaptılar. Kendilerini takdir ediyorum. Dediler ki bizim kapımız sonuna kadar açık. Öyle de olması lazım. Yani görev esnasında siyasetin olmadığını, siyaset yapılmayacağını biz bunu Yozgat’a yaptığımız işlemlerle, yaptığımız hizmetlerle anlatmaya çalıştık. Bilhassa ben. Kendimden çok az bir miktar bahsedeyim; benim kapımdan da hiç kimse geri gitmedi. Bu, şu partili, o partili olmadı. Yozgat’tan kim varsa kapım sonuna kadar açıktı. Halende sonuna kadar açık. Halende o duygularla hizmet veririm. Değerli arkadaşlarım bu bir tanışmadır. Bizi bir araya getiren Ali Rıza Altan’a teşekkür ediyorum. İyi ki dernekler var, iyi ki federasyon var. Federasyon Başkanımız sayın Ahmet Koç’a da teşekkür ediyorum. Şimdi uzağı yakın etmek diye bir şey varya işte biz şimdi gurbetteyiz ama bizim sılamız Yozgat. Öyle çok da uzak değil. Bir araba ile 2-3 saatte gidip geliyoruz ama şöyle söyleyeyim bu dernekler bir de cep telefonları bizleri bir araya çok yaklaştırdı. Eskiden çok uzaktaydık. Ali Rıza Altan’a bu etkinliği düzenlediği için çok teşekkür eder, hepinize afiyet olsun der, selam ve sevgilerimi, muhabbetlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.Kaynak: Çamlık Gazetesi

Sarıgöz Tasarım Ofisi

YORUM EKLE