Ali Rıza Altan Yazdı! " Efsane Gümrük ve Tekel Bakanı, Gün Sazak!"

Türk milliyetçiliği Turan ülküsünün Mümtaz şahsiyeti Örnek ülkücü , Devlet adamlığı konusunda hala örnek gösterilen , rüşvet ve yolsuzlukların damarlarına kadar işlediği Gümrük ve Tekel Bakanlığı'ndaki yöneticiliği ile toplumun bütün kesimlerince efsanevi Bakan diye anılan merhum Gün Sazak Beyefendi'nin Şehit edilişinin üzerinden 41 yılı geçti.

Ali Rıza Altan Yazdı! " Efsane Gümrük ve Tekel Bakanı, Gün Sazak!"

Türk milliyetçiliği Turan ülküsünün Mümtaz şahsiyeti Örnek ülkücü , Devlet adamlığı konusunda hala örnek gösterilen , rüşvet ve yolsuzlukların damarlarına kadar işlediği Gümrük ve Tekel Bakanlığı'ndaki yöneticiliği ile toplumun bütün kesimlerince efsanevi Bakan diye anılan merhum Gün Sazak beyefendi'nin Şehit edilişinin üzerinden 41 yılı geçti.

EFSANE GÜMRÜK VE TEKEL BAKANI GÜN SAZAK: (1932 - 27 Mayıs 1980, Eskişehir), 12 Eylül öncesi Gümrük ve Tekel Bakanıdır. Süleyman Demirel'in Başbakan olduğu 27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken vatan hainleri tarafından çapraz ateşe alınarak öldürülmüştür. Öldürüldüğü tarihte MHP Genel başkan yardımcısı olan Sazak, Eskişehir'in Sazak köyünde toprağa verildi.

MHP genel başkan yardımcısı iken 21 temmuz 1977'de kurulan ikinci Milliyetçi Cephe hükümetinde milletvekili olmadığı halde dışarıdan Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev aldı. Güneş motel vakasıyla 11 Adalet Partili milletvekilinin AP'den istafa edip CHP'ye geçmesiyle II. Milliyetçi Cephe hükümeti düşürüldü. 11 milletvekilinin hepsine de bakanlık verilince Gün Sazak'tan boşalan Gümrük ve Tekel Bakanlığını Tuncay Mataracı aldı.

Tuncay Mataracı'nın yolsuzluklara karıştığı iddası Milliyet Gazetesi başyazarı Abdi İpekçi tarafından sert bir dille eleştirildi. Uğur Mumcu'ya göre Abdi İpekçi, kaçakçılık konusunda açıkça MHP'li Gün Sazak'ı desteklemektedir. Oysa siyasal görüşleri Gün Sazak'ın kiyle taban tabana zıttır. Fakat İpekçi Mataracı'nın kaçakçılık konusundaki tutumunu saptamış ve bu yüzden siyasal görüşüne katılmadığı Sazak'ı, desteklemeyi uygun görmüştür.

Ayrıca CHP'nin sol kanadından İzmir Milletvekili Süleyman Genç "Ben inceledim, Cumhuriyet kurulduktan bu yana gümrüklerdeki soygunu fikri ve felsefesi benimle yüzde yüz ters olan Gün Sazak önlemiştir" diye konuşur.

Büyük Devlet Adamı, Değerli Vatan Sevdalısı Gün SAZAK Bey; 2. Milliyetçi Cephe Dönemi'nde 5,5 ay bakanlık yaptı.

"Rahmetli Gün Sazak'ın dediği gibi; " Bizi öldürebilirler, fakat davamızın yürüyüşünü kmse engeleyemez!"

* Cenab-ı Allah Râhmeti ile inşAllah muamele etmiştir. Adam gibi adamdı. Büyük Ülkü Devi unutulmaz örnek insan, Gün SAZAK'ı vefaatının sene-i devriyesi'nde Râhmetle, saygı ve Şükranla yâd ediyoruz.

Nur içinde yatsın...!

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve yazı görseli olabilir

YORUM EKLE