AMAÇ VE İLKELERİMİZ

AMAÇ VE İLKELERİMİZ

Federasyon Günümüz dünyasında globalleşmenin etkisiyle evrensel değerler, kültür ve yaşam biçimi tüm yerel renkleri tehdit etmekte ve bu kaçınılmaz olarak yerel kültürel ve toplumsal dejenerasyonlara ve bozulmalara yol açmaktadır. Tarihin kaçınılmaz ve geri döndürülemez bu akışı yönünde yapılacak en önemli şey yerel olanı korumak, yerel renklerin ve kültürlerin yeni kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalar yapmaktır.

Bu bağlamda,İlimiz çok göç veren iller arasında önde gelmektedir. Ankara özellikle Yozgat ilinden büyük oranda göç almıştır. Ankara’da bugün en az Yozgat’ta yaşayan insan sayısı kadar Yozgatlı nüfus bulunmaktadır.

            Günlük koşuşturma arasında insanlar, akrabalarını, dostlarını, arkadaşlarını ve kimi zamanda en yakınlarını dahi görme imkânı bulamamaktadır. Bu türden federasyonlarla insanların kendi değerlerine olan özlemi bir nebze olsun hafifletilmekte, eşi ve dostuyla bir araya gelmelerine imkân ve fırsat yaratılmaktadır. Aynı şekilde özlem duyulan yerel ve yöresel kültürü canlı tutmak amaçlanmaktadır. Genç kuşaklara gelenek ve göreneklerini, adet ve törelerin aktarılması ve yeni nesillerde maddi ve manevi tüm yerel değerlere ilişkin bir farkındalık yaratılması sağlanmaktadır.

  • Sosyal, kültürel, yardımlaşma ve Dayanışmalarını yaşatmak amacıyla İl’ler bazında İlçe, Belde ve Köyderneklerinin birleşerek Federasyonlaşma faaliyetlerine başlamışlardır. Bu konuda ilk başı çekenve Türkiye’de Dernekler bazında Federasyonlaşan Yozgatlı Dernekler Federasyonu olmuştur. Bu hareketle Ankara’da ilklere imza atanda Yozgatlılar olmuştur.

            Federasyon, şüphesiz ki, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Bu ihtiyaç Ankara’daki hemşerilerimizin iyi ve kötü günde bir araya gelme düşüncemizin pekişmesi için 2003 yılında Yozgatlı Dernekler Federasyonunu kurduk. Ankara’da Federasyon çatısı altında 140 civarında derneğimiz var. Kongrelerini yapan ve üye olmaya karar veren derneklerimizi üye yapıyoruz. Bu derneklerin yönetim kurullarıyla organizeli olarak çalışmalarımız devam ediyor.


            Ankara Büyük Şehir Belediyemiz tarafından yapılarak tahsis edilen ve içinde bulunduğumuz ve merkez binamız 2006 yılından beridir hizmet vermektedir.İsimde Federasyonumuz ’un kurucularından Genel Başkan Yardımcımız 15 Temmuz Şehidimiz “ŞEHİT HASAN ALTIN”Yozgat Evi’mizdir.

Üye olan ya da olmayan derneklerimiz kongrelerini, toplantılarını, Ramazan aylarında iftar yemeklerini, kış aylarında Arabaşı yemeklerini, düğünlerini, kına gecelerini, sünnet düğünlerini burada gerçekleştiriyorlar. Yani Ankara’da buluşma noktamız Şehit Hasan ALTIN Yozgat Evi oluyor. Yozgat evimizin çatısı altında hemşerilerimiz birlik ve berberliğin tadını bolca tatmaktadır. Yozgat evi bizim tüm hemşerilerimizle bir araya gelmemizi ve kaynaşmamızı en üst seviyeye çıkarmıştır. Burası haftanın 7 günü hemşerilerimizle dolup taşmaktadır. Perşembe-Pazar günleri arası üye derneklerimiz burada ortalama 600 kişinin katıldığı arabaşı programları düzenlemektedirler.

Ayrıca her salı düzenlediğimiz arabaşı programı ile farklı meslek gruplarıyla bir araya geliyoruz. Bürokrasiden, akademik dünyadan, serbest meslek gruplarına kadar geniş bir yelpazeden hemşerilerimizi ve dostlarımızı burada ağırlıyoruz. Tüm bu faaliyetlerle her ay 10-15 bin kişi arası hemşerimizle bir araya geliyoruz, görüşüyoruz, dertleşiyoruz. Bu toplantıların bizler için son derece faydalı olduğunu bizzat müşahede ediyor ve hissediyoruz. Bu birlik ve beraberlik resmi nedeniyle inanın bizim de özgüvenimiz her geçen gün daha da artırıyor. İnşallah bu birlik ve beraberlik tablosundan çok iyi neticeler çıkacağına inancımız tamdır.

             İkinci binamız Merkez Binamıza 300 metre mesafede, Mamak Belediyemiz tarafındanSivil Toplum Merkezi Adı altında Federasyonumuza tahsis edilen 60 metrekare Yönetim odası,250 kişilik konferans salonu,50 kişilik köy odası binamızda, Federasyon kadın kollarımız ile gençlik kollarımıztarafından konferans, seminer, panel, kültürel ve bilinçlendirme toplantılarını burada yapmaktadırlar.

Üçüncübinamız ise KEÇİÖREN’DEKİ YOZGATLI KINALI HASAN PARKI İÇERİSİNDEKİ EVİMİZ:Keçiören Belediyemiz tarafından Keçiören Ufuktepe Mahallesinde yaptırılan Parkın ismi YOZGATLI KINALI HASAN Parkı adı verilen ve aynı parkın içerisine 200 metrekare kapalı kullanım alanlı bina yapılarak tahsis edilmiştir.  Binanın adı federasyonumuzca” YOZGATLI KINALI HASAN”  adı verilmiştir. Bu binamız Keçiören’de faaliyet gösteren derneklerimize tahsis edilmiş olup, Derneklerimizin Eğitim, sosyal, kültürel, faaliyetlerin de ortaklaşa kullandığı merkez binamızdır.

 WEB SİTESİ

   Teknolojinin ve iletişim çağının gerisinde kalmaya artık bizlerin tahammülü kalmamıştır. Bunedenle; Federasyonumuza ait web sitesi güncelleştirilerek yeniden kurulmuştur. Sitemizin adresi https://www.yozgatydf.com’dur. Bu site, gelişmeleri sizlere ve kamuoyuna çok çabuk sunmak için bizlere son derece ciddi avantajlar sağlayacaktır. Sizlerden isteğimiz bu sitemizi ziyaret etmeniz ve katkı sağlamanızdır.

YAYINLARIMIZ

Federasyonumuzun 3 ayda bir yayınladığı Yozgat’ın ilçelerinin, köylerinin ve Ankara’da yaşayan Yozgatlıların, mensubu olduğumuz yüce milletimizin kültürünü, sanatını, folklorunu, edebiyatını, tarihini ve güncel haberlerini bulacağımız bir de yayın organımız vardır;İsmi “Haber Bozok” Dergisi.

            Bu dergimiz aracılığıyla; hemşerilerimiz arasındaki birliği-beraberliği pekiştirmek, birbirimizi unutmamayı sağlamak, bir nebze de olsa haberleşmek, gereğinde güç birliği yapmak, hedefine ulaşmak istiyoruz. Dolayısıyla da mensubu olmakla övündüğümüz milletimizin kültür ve sanatına hizmet etmeyi sağlamak adına güzel bir hizmet verdiğimize inanıyoruz.

Biz, Haber Bozok dergisini yayın hayatına çıkarmakla çok iyi bir iş yaptık. Bu dergide hemşerilerimiz kendini buluyor, kendi kültürünü hazmediyor. Dergi; evine giren bir kâğıt parçası değil, Yozgat’tan bir esinti, bir rüzgâr, bir koku. Sanki evine çok sevdiği bir akrabası, yakını, arkadaşı gelmiş gibi seviniyor. Bu dergide sadece Yozgat’ın değerlerini değil, mensup olduğumuz yüce milletimizin ve dinimizin konularını da buluyor.

            Bunun yanında yine Federasyon olarak aldığımız kararla her yıl iki kültürel yayın çıkarmayı hedefledik. Bunlardan ilki, içinde 3400 kelimenin bulunduğu “Yozgat Yöresel Kelimeler Sözlüğü”, bir diğeri ise “Yozgat Türküleri ve Oyun Havaları” adlı iki kitabımızdır. Biz, Federasyon olarak bu tür yayınlara çok önem veriyoruz. Önümüzdeki zaman diliminde “Seyirlik Köy Oyunları”, “Yozgat Efsaneleri”, “Yozgat’tan Derlenmiş Masallar” gibi yayınları da kültürümüze katkı sağlamak amacıyla yayınlamayıdüşünüyoruz.

YOZGAT TANITIM GÜNLERİ

            2011- 2012 yıllarında 2 kez gerçekleştirilen beş günlük tanıtım organizasyonu ile ilimizin Ankara’da ve tüm Türkiye’de tanıtımının yapılması için olağanüstü fırsat ve imkân elde etmişlerdir. Tanıtım günleri süresince yerel ve ulusal basının konuya ilgisinin çekilmesi ve etkin bir bilgilendirmenin sağlanması için gerekli tüm çalışmalar yapılmış ve bunun neticesi olarak etkinliklerimiz süresince tüm yerel ve ulusal basında Yozgat Tanıtım Günleri ve Yozgat’la ilgili birçok haber çıkması sağlanmış ve etkinliğin amacına bu anlamda ulaşılmıştır.

Yozgat çok sayıda tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan bir il olmasına karşın bu yönü neredeyse hiç bilinmeyen bir ilimizdir.Yozgat’ta eski çağlara ait Büyük nefes (Tavım - Tavion) Antik Kenti, Çeşka Yeraltı Şehri, Alişar Höyüğü, Hattuşaş ve Kerkenez Harabeleri yer almaktadır. Bu eserler son derece değerli ve ziyaret edilmeye değecek görkem ve cazibede olmasına karşın neredeyse yok denecek sayıda insan tarafından ziyaret edilmektedir. Bu fuar süresince bu değerlerin tanıtımı için azami gayret gösterilmiş ve bunların tüm ülke çapında hak ettiği ilgiyi görmesi için gerekli tüm tanıtım çalışmaları yapılmıştır.

Yine aynı şekilde Yozgat’ta bulunan doğal güzelliklerin de tanıtımı yapılmıştır. Yozgat doğal güzellikleri ve yeşili ile de ilgiyi hak eden bir ilimiz olmasına karşın bu yönü son derece az bilinmektedir. İlin kuzey kısmı ile Yozgat Çamlık Milli Parkı ve Akdağlar da geniş ormanlar bulunmaktadır. Tüm fuar boyunca bu değerlerin tanıtımı aktif olarak yapılmıştır.

            Termal kaynaklar konusunda Yozgat son derece zengindir. Son zamanlarda bu konuda ciddi yatırımlar ve altyapı çalışmaları yapılmış olmasına karşın bunlar yetersiz tanıtım nedeniyle hak ettiği ilgiyi görememektedir. Tanıtım Günleri bu değerlerin tanıtılmasına ve ilin kalkınması için katma değere dönüştürülmesine önemli bir fırsat sunmuştur. Altyapı ve ulaşım imkânlarının artması (Yeni lüks otellerin ve tatil köylerinin inşası, yeni otoyollar, Hızlı Tren vb.) ile tanıtıma yönelik faaliyetlerin de artması bu kaynakların Yozgat ekonomisine sağlayacağı katkıyı artıracaktır.

            Yozgat zengin bir yemek kültürüne sahip olmasına karşın bunların bilinirliği sınırlı kalmıştır. Testi Kebabı, Yozgat Tandır Kebabı, ayva basması, çörek, bazlama, katmer, ekşili vb. Yozgat’ın yöresel yemeklerinden en önemlilerdir. Parmak çörek, peksimet Yozgat'a mahsus özel bir ekmek türüdür. Ayrıca, buğdaydan yapılan kavurga ve hedik de yöresel olarak Yozgat’a özgü yiyeceklerdir. Tüm tanıtım günleri boyunca Yozgat’ın yemek kültürünün tanıtımına yönelik faaliyetler ve sunumlar titizlikle gerçekleştirilmiştir.

Maddi öğelerin yanı sıra Yozgat’ın en önemli simalarından Nida TÜFEKÇİ, Abbas SAYAR, NÜZNİ BABA gibi kültür insanlarımız ve eserlerinin tanıtımı etkinlik süresince aktif bir biçimde sürdürülmüştür. Ayrıca 3.ncüsü 2018 yılın da İstanbul’da Yozgatlılar Konfederasyonumuz tarafından yapılmış ve ayrıca bir katma değer katmıştır.

SONUÇ

2007-2023 Yıllarını kapsayan “YOZGAT İLİ GELİŞİM VİZYONU” şu şekilde belirlenmiştir:Yozgat Gelişmiş Üniversite Öncülüğünde; Eğitim Seviyesi Yükselmiş, Bilim Ve Teknoloji İle Bütünleşmiş, Eğitim Ve Sağlıkta Dünya Standartlarına Ulaşmış, Çağdaş Bir Yozgat.

            Tarımsal Arazileri Modern Tekniklerle İşlenen, Üretimi İle Dünya Pazarlarına Entegre Olmuş, Kaynaklarını Etkin Ve Verimli Kullanabilen, Tarımsal Sanayinin Merkezi, Doğal Kaynaklarını Ve Kültürel Varlıklarını İyi Pazarlayan, Enerji İhtiyacını Kendi Potansiyeli İle karşılayan, Termal Turizmde ülkemize öncülük Eden Ve Sürekli Kendini Geliştiren, Yenilikçi Bir Yozgat.Çevre Ve Yerleşim Problemi Olmayan, toplam alanlarının yüzde yirmi beşi orman olan, dört organize sanayi bölgesine ve modern ulaşım araçlarına sahip, Hızlı Treni, Havaalanı, Doğu-Batı ve Güney-Kuzey İstikametinde Bölünmüş Yolu Olan Bir Yozgat.Göç Vermeyen, Sosyal, Kültürel Ve Sportif Tesislere Sahip, Uluslararası Etkinliklerin Yapıldığı, Yaşam Kalitesi Yüksek, Kişi Başı Gelir Seviyesi 15 Bin $ Üzerinde, Ferah Bir YozgatKendi Kendine Yetebilen, Huzurlu, Mutlu Ve Güler Yüzlü İnsanların Yaşadığı Sıcak Bir Yozgat

            Yozgat Tanıtım Günleri bu vizyona tam uygun düşen bir faaliyet olarak bu amaçların gerçekleştirilmesine ve bu hedeflerin realize edilmesine son derece olumlu katkı sağlayan bir faaliyet olmuştur. Yapılan organizasyonların içeriği ve yapılan her bir faaliyet önümüzdeki dönemde Yozgat iline son derece olumlu katkılar sağlayacaktır.

Yozgat ilinin olumlu ve etkili bir imaja ve isme sahip olması, Yozgat için önümüzdeki dönem için belirlenmiş olan vizyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla bu türden faaliyetlerin sürdürülmesi gerekliğinden hareketle bu faaliyetin geleneksel hale dönüştürülmesi ve her yıl Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa, Kayseri v.b.gibi İllerimiz de  Yozgat Tanıtım Günlerinin organize edilmesi faydalı olacaktır.”

NİDA TÜFEKÇİ ANMA PROGRAMLARI:

            Gazi Üniversitesi, KeçiörenBelediyesi, Mamak Belediyesi ile müştereken her yıl düzenli olarak Nida Tüfekçi Anma Programları düzenlenmektedir.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI:

            Her yıl Kasım ayı Öğretmeler Günü kutlamasını federasyonumuzda eğitimcilerle birlikte düzenli olarak kutlanmaktadır.

BOZOK ÜNİVERSİTEMİZ İLE İLGİLİ FAALİYETLERİMİZ:

            Ankara Air Port Otelinde Bozok Üniversitemize katkı sağlamak amacıyla Ankara ve Yozgatlı siyasilerimiz, İş Adamlarımız ve Bürokratlarımız, Akademisyenlerimizdenoluşan yaklaşık 1.200 kişilik toplantı düzenlenmiştir.

            Yine Ankara’da Kurulubulunan 10 a yakın Üniversitelerimizde görev yapan Akademisyenler, Yozgatlı Siyasilerimiz ile eskiT.B.M.M. başkanımız Sn. Cemil Çiçek Başkanlığında toplantı düzenleyerek Üniversitemizin güçlendirilmesi amacıyla toplantı düzenlenmiştir.

TURSAB İLE YAPILAN GEZİ FAALİYETLERİ:

            Yozgat ve İlçelerine 2 günlük Gezi programı yapılarak Yozgat’ımızıntarihi, kültürel yerleri gezilmiş Yozgat’ın turizm haritası çıkarılmış olup, bu tanıtım gezisi sonucu TÜRSAB’abağlı Turlarca gezi programları düzenli olarak yapılmaktadır.

            Ayrıca TÜRSABGenel Merkeziile görüşmelersağlanarak TURSAB Orta Anadolu Bölge Başkanları toplantısının Yozgat’ta yapılması için gerekli girişimlerde bulunulmuştur, ancak bu güne kadar gerçekleştirilememiştir.

 KIRSAL KALKINMA DESTEKLEME PROGRAMLARI:

            Ankara’da faaliyet gösteren iş adamlarımız, Federasyonumuza bağlı Derneklerimiz, resmi kurumlarda görev yapan Bürokratlarımızla her yıl mutat toplantılar yapılarak Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleme Fonlarından yararlanmak ve Yozgat’a yatırımların yapılması için Yozgat Kırsal Kalkınma Koordinatörü ile düzenli olarak toplantılar yapılmaktadır.

            Her yıl düzenli olarak Ankara Dernekler İl Müdürlüğü ile müştereken Dernekler Yönetmeliğinin Uygulanması konusunda bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.

ANKARA’DAKİ YOZGATLILARINDURUMU

             Ankara’da2017 yılı TÜİK Verilerine göre368.737kişi Yozgatnüfusuna kayıtlı olarak yaşamaktadır. Geçmişte Yozgat’tan kütüğünü Ankara Nüfusuna getirilenler dedâhil edildiğinde, takriben 700 bin civarında bir Yozgatlı nüfusu olduğu tahmin edilmektedir.

            Sivil toplum örgütleriyle görüşmelerimiz ve münasebetlerimiz, onların bize bakış açısını değiştirmiş, Federasyonumuzu sürekli istişare etmek istedikleri bir kurum hâline getirmiştir. Gücümüz yettiğince onların da çalışma ve faaliyetlerine de katılmaya çalışıyoruz. İş adamlarımızla, bürokratlarımızla neredeyse günübirlik bir araya gelmekteyiz. Karşılıklı fikir teatilerimiz, önerilerimiz ve onların önerileri; birlikteliğimizi kuvvetlendirmekte, gücümüze güç katmaktadır.Yoğunluklu etkinliklerimizin yanında siyasi arenadaki girişimlerimiz ses getirmiş, Federasyonumuz sivil toplum örgütlerinin, basının ilgi odağı hâline gelmiştir. Ankara’daki nüfus yoğunluğumuz, onların haklarını arama ve temsili-yet sayılarının artırılması çabamız, gerek ulusal, gerekse de yerel basında geniş yer bulmuştur.Federasyonumuzda kültürel ve sosyal faaliyetlerimiz artık belli bir standarda oturmuştur. Gün geçtikçe küçük eksiklerimiz de ortadan kalkmış, yapılacak tüm işler rayına oturmuştur. Yani Federasyonumuz kurumsal bir kimlik kazanmıştır.

            Federasyonumuz güçlü bir federasyondur. Bu güç, üye derneklerimizi de cesaretlendirmiş, köylerde şenlikler düzenlenmeye başlanmıştır.  Yönetim kurulumuz ile iş bölümü yaparak bu etkinliklerin hepsine katılmaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki, bu tür etkinlikler artarak devam etsin ve ekonomik sıkıntıların göz açtırmadığı günümüzde yılda bir kez de olsa sıla özlemi giderilsin.

PROJELERİMİZ

Federasyonumuzun gün geçtikçe güçlenmesi bizleri daha büyük faaliyetler yapmaya teşvik etmektedir.Federasyonumuzda bir AR-GE birimi var. Bu birim gelen tüm projeleri değerlendirerek yönetim toplantılarımıza getirilmekte, değerlendirilmektedir. Takdir edersiniz ki, büyük projeler bir anda yapılıp hazırlanmıyor. Özellikle de AB projeleri. Bu konuda AR-GE birimimizin 20 ye yakın çalışması var.

KADIN KOLLARI-GENÇLİK KOLLARI

            Rutin hâle gelen Kadın Kolları ve Gençlik Kollarımızın etkinliklerinin yanında yine kültürümüzü yaşatmak adına bünyemizde Folklor Ekibi ve Yozgatlı Dernekler Federasyonu Gençlik Korosu ekibi var. Dernekler arası Futbol turnuvaları yapılmakta ve heyecanlı, birleştirici bir karşılaşma sergilenmektedir.

ANKARADA BULUNAN FEDERASYONLARLA OLAN MÜNASEBETLERİMİZ

            Şunu övünerek söylemeliyiz ki, bu alanda Türkiye’de ilk federasyonlaşan ve kurumsallaşan dernekYozgatlı Dernekler Federasyonu olmuştur. Biz bu yolda birçok ilimizin önünü açtık ve bizi takiben şu anda Ankara’da 33 il dernekleri federasyonlaştı. Bu federasyonlarla birlikte Ankara Başkent Meclisini kurduk ve buranın yönetiminde görev aldık.Halende Genel Başkan Yardımcılığımızgörevi devam etmektedir.

Biz, bu yapılanmaları, hemşeri duygularının pekiştiği bu örgütlenmeleri önemsiyoruz. İstiyoruz ki, bütün illerimizin bu tür yapılanmaları olsun, daha büyük yapılanmaları beraberinde getirsin. Bu derneklerin birçoğuna ziyaretlerimiz oluyor, onların bizlere ziyaretleri oluyor. Aynı coğrafyada yaşıyor olmamızın getirdiği birlikteliğin kuvvetlenmesi fikir alış-verişleriyle gelecek kuşaklara daha refah bir ortamın sağlanacağı duygu ve düşüncesi içerisindeyiz.

          Yozgat ve Yozgatlımız için yararlı olacak görüş, öneri ve projelerinize açık olduğumuzu bildirir saygılar sunarım.

Ahmet KOÇ

YOZGATLI DERNEKLER FEDERASYONU

GENEL BAŞKANI

YORUM EKLE