Belediyelerin Ahvali Siyasetin Karnesi…

Belediyelerin Ahvali Siyasetin Karnesi…

Türkiye’de seçim olur mu, olmaz mı tartışmaları yaşanıyor şu sıra.

İktidarın hamlelerini erken seçim senaryoları istikametinde yorumlayanlar da var.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Seçim zamanında yapılacak” şeklinde açıklamaları da kamuoyundaki tartışmaları bitirmeye yetmedi.

Ülkemiz bir erken seçime hazır mı, seçim yorgunu bir millet, seçim yorgunu bir ekonomi, içeride ve dışarıda verilen büyük mücadele ve en önemlisi covid 19 denilen küresel salgın sürecinde getirisi ne olur?

Tüm bunları uzun uzadıya tartışmak, mercek tutmak, detaylarına inmek gerekiyor.

Ama bu gün değil…

Muhalefetin de yükselen sesini hatırlatmak istiyorum. Erken seçim senaryolarını ihtimal dahilinde bulunduran muhalif kanat corona virüs sürecini değerlendirmekten de geri durmuyor.

Her ihtimali değerlendiren siyasi muhalefet, söylemleri ile doğal yapısına uygun bir şekilde iktidarın zaafları, hataları ya da hata gösterilmesi gerekenler noktasında boş durmuyor.

Yani şu sıra olası erken seçimin algı operasyonları yapılıyor.

BELEDİYE BAŞKANLARI SEÇİMİN NERESİNDE

Yozgat özelinden bakalım olaya.

Devletin halka en yakın yüzü olarak yerel yönetimleri, belediyeleri görürüm.

O yüzdendir ki, kişiyi bağladığı düşünülse de Belediye Başkanlığı makamındaki ismin, Reis’in, Şehr’ül Emin’in ortaya koyduğu duruş önemli.

Sadece hizmet noktasında düşünmeyin, bir başkanın özel yaşantısından tutun da, sokakta yürüyüşüne, insanlarla olan diyaloğuna kadar, aklınıza gelebilecek her türlü hal ve hareketi partilerin genel siyasetteki pozisyonuna olumlu/olumsuz katkı sağlar.

Yozgat’ta neredeyse tüm ilçe belediyelerini hatta belde belediyelerini yakinen takip ediyorum(z).

Bir yılı geride bırakan belediye başkanların tamamına davette bulunduk ve büyük bölümü ile geçtiğimiz bir ay içerisinde canlı yayında bir araya gelme, bir yılı değerlendirme imkanımız oluştu.

Halkın başkanlara büyük oranda teveccühü ve ilgisi var.

Geçen bir yıllık sürecin değerlendirmesi noktasında ortaya çıkan tablo partilerinin de hanesine artı/eksi olarak yansıyor.

Buradan şunu özellikle vurgulamak istiyorum, bir belediye başkanının attığı adım, ağzından çıkan söz, hatta makam koltuğundaki oturuş tarzı, insanlarla diyaloğu öylesine önemli ki…

Bir yıl bunu anlama ve anlatma adına yeter mi yetmez. Fakat başkanlık koltuğunda bir yılı geride bırakan belediye başkanları için o süreç çok da uzak değil.

ÇAMLIK MEDYA BAŞKANLARI HALKA SORACAK

Ve asıl terazi, başkanların değerlendirildiği platform tarafsız bir gözle vatandaşın görüşünü dinleme, dile getirme.

Bu noktada önümüzdeki günlerde çok ciddi bir çalışma yapacağız.

Belediye Başkanlarını halka soracağız.

Merkezde birkaç tanıdık yüze değil, özellikle kenar mahallelerde “Belediye Başkanınızı tanıyor musunuz, belediye hizmetlerinden memnun musunuz…” diye başlayan soruların karşılığında ortaya çıkan tabloyu ise noktasına virgülüne dokunmadan;

Hem Çamlık TV - Hem de Çamlık Gazetesi’nde sizlerle paylaşacağız.

Ortaya çıkan sonuç hem başkanların karnesi hem de seçim tartışmalarının yaşandığı süreçte başkanların partilerine katkılarını da ortaya koymuş olacak.

YORUM EKLE