BİZE HERYER YOZGAT

BİZE HERYER YOZGAT

Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu dönem başkanlığı devir teslim töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Tören İstanbul Özel Sürmeli Fatih Yozgat Erkek öğrenci Yurdu’nda yapıldı.

Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu (DUYKON) Kurucu Genel Başkanı Ahmet Koç, toplantının amacını anlatarak, “Dünya Yozgatlılar konfederasyonu devir teslim töreni için bir araya geldik. Dünya Yozgatlılar konfederasyonu neden ne amaçla nerede kuruldu ondan bahsetmek istiyorum. 2008 yılından bugüne kadar bizler bütün Türkiye’deki kurulu bulunan federasyonların derneklerin vakıflarımızın Avrupa’daki federasyonlarımızın bir araya gelmesi, birlik ve beraberlik içinde bir güç oluşturulması amacıyla çalışmalarımıza başlamıştık. 2018 yılının Eylül ayında Dünya Yozgatlılar konfederasyonu2nu kurduk. 2019 yılının Ocak ayında birinci olağan genel kurulunu yaptık.  DUYKON 11 federasyon 1 vakıf ve 350 dernekten oluşmakta. Prensip olarak her yıl her ilimizin federasyon başkanları başkanlık görevini teslim alacaklar ve göreve devam edecekler. İşte bugün de İstanbul Yozgat Dernekler Federasyon Başkanımıza bu görevi devretmek için bir araya geldik.  Hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerine yer verdi.

Koç, DUYKON’un 2003 yılında Türkiye’de ilk defa dernekler bazında federasyonlaşan bir federasyon olduğunu söyledi. Bu konuda çok eleştiri aldıklarını ifade eden Koç, “Azmettik, sabrettik, mücadele ettik. Türkiye’de örnek olarak federasyonu kurduk. Bizden sonra yalnızca Ankara’da 33 tane il bazında federasyonlaşma oldu. Dedik ki sınırlarımızı genişletelim. Bütün federasyonları bir araya getirelim. Konfederasyonlaşalım. Türkiye’nin her yerindeki bütün hemşerilerimizle kaynaşalım. İş birliği, güç birliği yapalım. Ekonomik olarak iktisadi olarak güç birliği yapalım. Yolumuza devam edelim istedik” şeklinde konuştu.

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Kayseri Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Mustafa Özcan, “İstanbul Yozgatlılar Federasyonunun ev sahipliğinde düzenlenen bu devir teslim törenine katılmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hedefimiz Kayseri’de yaşayan 300 bin Yozgatlıyı bir çatı altında toplayıp, onların sorunlarını isteklerini elimizden geldiğince yerine getirmek. Yönetim kurulunda görev yapan birbirinden değerli hemşerilerimizle üyelerimize en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz. Birlikten kuvvet doğar ilkesi ile hareket ediyoruz” dedi.

HER ZAMAN GURUR DUYUYORUZ

Ankara Yozgat Vakfı Başkanı Durak Turan Düz, “Çok uzun yollardan geçtik. Nereden nereye geldik. Meşakkatli bir vazifedir. Allah rızası için hizmet edilir. Devletin her alanında söz sahibi olan Yozgatlıları görüyoruz. Bundan da her zaman gurur duyuyoruz. Yozgatlılara ne kadar hizmet etsek az” ifadelerine yer verdi.

BİRLİĞİMİZİ KORUMALIYIZ

DUYKON Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çetin, “ Ahmet Başkanla Yozgat’ı nasıl birleştirebilir, nasıl kaynaştırabilirizi konuşuyoruz. Yozgat’ın sağcısı, solcusu, alevisi, sünnisini nasıl bir çatı altında toplayabiliriz diye düşündük. Ve bunun meyvesi olarak bir yıl önce DUYKON’u kurduk. Yozgat’ın çok değerli insanları siyasileri var. Ne yazık ki Yozgat’ın şu an içinde bulunduğunu biliyorsunuz. Hem göçü nasıl engelleyebiliriz, sanayisine nasıl katkı sağlayabiliriz? Nasıl Yozgat’ta sosyal süreci geliştirebiliriz? Bunun dışında Yozgat dışında yaşayan Yozgatlıları da bu sürece nasıl dahil edebiliriz? gibi çalışmalar yaptık. Ahmet Yılmaz’ın da çok iyi şeyler yapacağı konusunda hiç şüphemiz yok. Dernekleşmek sıradan bir iş değil. Her anlamda sıkıntı yaşıyorsunuz. Sizden ricam hangi siyasetten, hangi etnik kökten olursanız olun birliğimizi ve beraberliğimizi bir yere getirmek için elinizden geleni ardınıza koymayın. Birlik ve beraberlik çok önemli bir konu. DUYKON  olarak ülkenin birliği ve beraberliğini sağlamak için çalışıyoruz. Emperyal güçler dünyada bu birliği bozmak için elinden geleni yapıyor” şeklinde konuştu.

HERKESİ BEKLİYORUZ

Trakya Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Burhan Koç, “Trakya Yozgatlılar Federasyon Başkanı ve kurucu üyelerimiz ile birlikte geldik. Biz de Yozgat’ın en uzak gurbetçisiyiz. Bulgaristan sınırındayız. Yolu düşen herkesi bekliyoruz. DUYKON’a 8 aydır üyeyiz. Federasyonumuzu kurar kurmaz üye olduk” dedi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Bolu Yozgatlı Dernekler Federasyon Başkanı Mustafa Demirel, “Yozgatlılar olarak dünyanın dört bir yanında memleketin her tarafında yaşamımızı sürdürmekteyiz. Dernek etkinlikleri vasıtasıyla Yozgat’a özgü unsurların Yozgat dışında da yaşatılmasını sağlıyoruz. Yozgat dışarıda adı çok duyulmasına ve zikredilmesine rağmen yeteri kadar tanınmıyor. Biz Yozgat’ı dışarıda tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yozgat tüm değerleri ile çok önemli bir şehir. Biz de Yozgat’ımızın değerlerini tanıtmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ OLAN DEĞER KATMAK

DUYKON devir teslim törenine katılmaktan mutluluk duyduğunu belirten  ve görevi devralan Ahmet Yılmaz’ı tebrik eden Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, “İnsanlar bulundukları makamlara değer kattıkları zaman hatırlanıyorlar. Burada herkesin Yozgat’a bir değer katacağına inanıyorum” dedi.

ORTAK PAYDAMIZ YOZGAT

Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, “Burası Yozgatlıların İstanbul’daki mekânı. Başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Siyasetçiler olarak konuşuruz ama elde ne var ona bakmak lazım. Yozgatlılar olarak Yozgat’a nasıl hizmet ederiz onu görmek lazım. Bizim ortak paydamız Yozgat. Bir federasyonu derneği hiçbir siyasi partinin arka bahçesi yapmadan Yozgat düsturu ile hareket etmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

BEN DE YOZGATLIYIM

Yozgat eski Valisi Abdulkadir Yazıcı, “Son sekiz sene içerisinde buradaki hazirun içerisinde benden fazla Yozgatlı yoktur. Çünkü dört sene boyunca yıllık izin kullanmadan görev yaptım. Ayrıca babaannemin babasının mezarı Boğazlıyan Çakmak Köyü’nde. Son 6 ay açıkladım. Sekiz sene önce göreve başladığımızda Yozgat’a şunu hedefledik. Dedik ki gelişmiş ülkelerin tamamının bir numaralı amacı kendi insanının kendi memleketinde yaşarken sağlık ihtiyacı, huzuru, sosyal ihtiyacı nasıl karşılanır. Bunları devlet karşılamak sureti ile o insanlara hizmet götürür. Zoraki bir tesis kurma şeklinde değil de orada yaşayan insanların orada yaşamasını tesis etmek olarak bakıyoruz. Yozgat’ta özellikle sosyal dönüşümü sağlamaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Yazıcı, Yozgat’ta hayata geçirdiği faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Özellikle babasını kaybeden çocuklarla ilgili yaptığı faaliyetleri de anlatan Yazıcı, Yozgat’ın en iyi hizmetlere layık olduğunu bir kez daha vurguladı.

KAPIMIZ HERKESE AÇIK

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, “Derneklerin federasyonların faaliyetlerini ayrı ayrı önemsiyoruz. İstanbul gibi metropol bir şehre geldiğimde bu kadar Yozgatlı’yı böyle sıcak bir ortamda bir arada görmekten mutluluk duyuyorum. Bu noktada emeği geçen, katkı sunan, katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Sizler yaşadığınız şehirlerde Yozgat’ın kültür elçisi olarak Yozgat’ı tanıtıyorsunuz. Yozgat insanının yapısını karakterini yansıtıyorsunuz. Vatanına milletine sahip çıkan Yozgat’ı tanıtıyorsunuz. Bu anlamda kendinizle de gurur duymalısınız. Hangi partili olursanız olun TBMM’de bir kardeşiniz olarak meclisteki kapımız gönlümüz sizlere her zaman açık. Derneklerde siyaset yapılmamasından yanayız. Her birinizi çok seviyorum. Ve Yozgatlı olmaktan her zaman gurur duyuyoruz. Siyasiler gelir geçer, iktidarlar gelir geçer baki olan her zaman Yozgat çatısı altında toplanmaktı” ifadelerini kullandı.

GÜCÜN KAYNAĞI BİRLİKTELİK

Son olarak söz alan Maliye Eski Bakanı Lütfullah Kayalar da şunları söyledi; “Bugün bu salonda bir kez daha toplandık. Yakın sayılacak olan bir tarihe kadar İstanbul’da böyle bir mekânımız yoktu. Sivil toplum kuruluşlarımızın değerli başkanları bir araya geldiler ve bu bir araya gelmenin neticesinde de bu güzel kültür yuvasına, Yozgat’ımızın bir anlamdaki Yozgat’taki evine kavuşmuş olduk. Bu salonda toplantı yapıyoruz. Bunu belirtmemin nedeni şu. Buranın temel atma töreninde, açılış töreninde birlikte olduk. Buraya emeği geçen, zamanını veren, katkılarda bulunan Yozgatlı’nın epeyce kısmı burada bulunmuyor. Biz hepimiz birlik ve beraberlik diyoruz bu çok önemli. Birlik ve beraberlik olunca güç doğar, güç doğunca da güçlü olursunuz. Birlik ve beraberliğimizi STK olarak nitelendirilen yapılarda azami kuvveti sarf ederek bu birlikteliği sağlamamız gerekiyor. Güzel hizmetler veren Ahmet Koç’a teşekkür ediyorum. Bundan sonra da görevi devralan Ahmet Yılmaz’a başarılar diliyorum.”

BÜYÜK SORUMLULUK

DUYKON Genel Başkanı ve İstanbul Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Ahmet Yılmaz “Yozgatlı olmak bizim tercihimiz değil bizim kaderimiz. Hayat boyu bizim hayat felsefemiz oldu. Kurucu başkanımızı Ahmet Koç’a teşekkür ediyorum. Bu konfederasyonu kurmak için büyük emek sarf ettik. Görevi teslim aldık ama büyük sorumluluk gerektiren bir iş. Sadece İstanbul Federasyonu olarak değil, hepimize görevler düşüyor. Çalışma planlarımız içerisinde kendi alanlarındaki çok iyi yerlere gelen hemşerilerimizden destek almak, burslar vermek istiyoruz. Eğitime katkı sağlamak istiyoruz. Çok sayıda akademisyenimiz var. Onlardan destek almak istiyoruz. Spor anlamında çok yetenekli gençlerimiz var. Onları da destekliyoruz. Hiçbir ayrımız gayrımız olmadan, siyaset, kimlik, farklılıklarımız olmadan bir araya gelmek istiyoruz. Yozgat kimliği altında toplanarak görevimizi sonuna kadar yerine getirmek için elimizden geleni yapacağız. Zaman zaman tıkandığımız noktalarda siyasilerimizden destek bekliyoruz. İş adamları ve yatırımcı noktasında Yozgat büyük göç veriyor. Bunun önüne geçmek ve Yozgat’a katkı sağlamak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Ciddi bir sinerji yakaladık. Yozgat gücünü pozitif bir enerjiye çevirmemiz gerekiyor. Eksiklerimiz var ama bu eksikleri gidermek için gücümüz de var. Birbirimize daha çok sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından devir teslim töreni gerçekleştirildi. Ankara Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Ahmet Koç, görevi bir yıllığına İstanbul Yozgatlılar Federasyon Başkanı Ahmet Yılmaz’a devretti. Yılmaz, federasyon başkanlarına Yozgatspor forması ile atkısı hediye etti.

Yozgatcamlik.com den alınmıştır 

YORUM EKLE