Bozkır'ın Yılkı Atları... Yozgat'ta öyle bir yerde göründüler ki, bakan kart postal zannetti

Bozkır'ın Yılkı Atları... Yozgat'ta öyle bir yerde göründüler ki, bakan kart postal zannetti

Yozgat’tın yaylalarında şu sıralar yılkı atlarının sesleri yankılanıyor. Yılkı atlarının doğadaki görüntüsü filmleri ve kart postalları aratmadı.

Yozgat’tın yaylalarında şu sıralar yılkı atlarının sesleri yankılanıyor. Yılkı atlarının doğadaki görüntüsü filmleri ve kart postalları aratmadı.

Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, kırsalda yaşayan yılkı atlarına ulaşarak fotoğrafladı. Doğada yaşam mücadelesi veren Yozgat’ın yılkı atları objektiflere yakalandı.

Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Sorgun Şefi Metin Yıkılmaz, yoğun mesaisini sürdürüyor. Çayıralan İlçesi’nin Sarıaslan Mevkii’nde yılkı ya da yabani at olarak isimlendirilen atlara rastladı. Yıkılmaz yılkı atlarının fotoğraflarını çekti.

ABBAS SAYAR’IN YILKI ATLARI  HATIRLATTI

Çayıralan İlçesi’nde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından fotoğraflanan yılkı atları Yozgatlı şair, yazar ve gazeteci merhum Abbas Sayar’ı hatırlattı. Merhum Abbas Sayar 1970 yılında ‘Yılkı Atı’ adlı romanını yayımlamış, söz konusu roman ise 1971 yılında TRT Roman Başarı Ödülü’nü kazanmış ve yine 1974 yılında roman diziye uyarlanmıştı. Merhum Abbas Sayar, söz konusu romanında dinç ve genç iken sahibine çok yararı dokunmuş olan bir doru atın yıllar geçip yaşlanmasının ardından, sahibi tarafından kapı önüne konuluşunu ve acımasız doğa koşullarında yılkı atının doğada kalma çabasını anlatmıştı.

//www.yozgatcamlik.com/genel/bozkir-in-yilki-atlari-yozgat-ta-oyle-bir-yerde-gorunduler-h323778.html alıntıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurten Fırat
Nurten Fırat - 1 yıl Önce

İki ata sahiplenmek istiyorum