Çanakkale Geçilmez!

Çanakkale Geçilmez!

Çanakkale Geçilmez!

  •  En güçlü, en etkili silah nedir?
  • Top? Tüfek? Uçak?
  • Hayır, en etkili silah yurdunu seven, namuslu, bilgili, inançlı iyi yetişmiş insandır.

 Gelibolu Yarımadası, Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı... Çanakkale Savaşı kolayca anlatılabilir bir savaş değil. Turgut Özakman’ın kaleminden çıkan Çanakkale Geçilmez kitabı, düşmanın kapıda, vatan toprağına göz diktiği, imkânların kısıtlı olduğu zor koşullar altında kazanılan bir zaferin öyküsü. Çanakkale Savaşı, son kişi kalana kadar vatanının her karış toprağını savunan bir milletin kahramanlığının en büyük göstergesi olarak tarihimizde yer alıyor.

 “Düşmanın arkasında donanma var. Olsun. Bizim arkamız daha güçlü. Çünkü bizim arkamızda hepimiz için dua eden bir halk var.” 27. Alay Teğmen Mucip

 Şanlı bir milletin, vatanını savunmak, düşmana karşı bağımsızlığını, onurunu ve bayrağını korumak için neler yapabileceğini bütün dünyaya gösterdiği Çanakkale destanı, Turgut Özakman’ın anlatımıyla bugüne ulaşıyor. Bir halkın kaderini belirleyen, büyük mücadelelerle kazanılan Çanakkale Savaşı’nı boğazınız düğümlenerek, gözleriniz dolarak gururla okuyacaksınız.

 “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir.”

 İngilizleri karaya çıkarmamak için üç saat boyunca savaşan Bigalı Mehmet Çavuş’un kahramanlığından ilham alınarak, o günden sonra Türk askeri "Mehmetçik" diye anılacaktır. Seyit Ali Onbaşı, deniz savaşı kaybedilmek üzereyken, vinci bozulan 275 kiloluk top mermisini sırtında taşıyarak savaşın seyrini değiştirecektir. Boğaz’ı geçtiklerini sanan İngilizler gazetelere çoktan zafer manşetleri atacaklar ancak gerçeği gece öğreneceklerdi. Her yer bayraklarla donatılacak, Türk askerinin zaferi tüm dünyaya yayılacak, Türkler tarihe şu sözlerle geçecekti: “Çanakkale Geçilmez”.

 Atatürk cephede bizzat savaşırken, göğsüne şarapnel parçası gelmiş, cebindeki köstekli saati paramparça olmuş ama yine de onu koruyabilmişti. Tarihin kaderini değiştirecek o an Çanakkale Savaşı’nda yaşanmıştı. Çanakkale Savaşı, Türk askerinin sadece gücünü gösterdiği bir savaş değil, aynı zamanda tüm dünyaya insanlık örneği sergileyen bir savaştı. Neden savaştığından haberi bile olmayan Anzaklara gösterdiği sevgiyi ve saygıyı savaş sonrasında Atatürk’ün satırlarında okuyacaktık:

 “Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!

Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

 Mustafa Kemal Atatürk’ün “cephanemiz kalmadı” diyen askerlere “cephaneniz yoksa süngünüz var” dediği Çanakkale Savaşı’nın detaylarını Turgut Özakman’ın Çanakkale Geçilmez kitabında okuyacaksınız. Kitabı okurken, Anadolu insanının fedakârlığı, vatan sevgisi, cesareti gözünüzde canlanacak. Turgut Özakman, vatanını canı pahasına koruyan isimsiz kahramanları, savaşın aşamalarını, cephelerde yaşananları tüm detaylarıyla bu kitapta anlatıyor. 

 Bu kitap, Çanakkale 1915 filminin senaryosunun romanıdır. Kitabı, Çanakkale Zaferi’ni herkesin okuması ve doğru öğrenmesi için yazdığını söyleyen Turgut Özakman, romanı belgelere dayanarak yazmış. Çanakkale Geçilmez, tarihini öğrenmek isteyenler, bilgilerini pekiştirmek isteyen öğrenciler için değerli bir kaynak.

 Turgut Özakman’ın “Çanakkale Geçilmez” kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

https://www.bilgiyayinevi.com.tr/ alıntıdır.

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülümser Gürsu
Gülümser Gürsu - 3 yıl Önce

Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Aziz Türk milletimizin bu onurlu günü kutlu olsun