Çankaya Yaşamkent Mahallesi'ne Nida Tüfekçi Parkı ismi Yakıştı !..

ÜNLÜ SANATÇIMIZ NİDA TÜFEKÇİ İSMİ YAŞAKENT'TE YAŞAYACAK ! Çankaya Belediyesi tarafından Yaşamkent Mahallesi'nde yaptırılan parka NİDA TÜFEKÇİ Adı verildi. Parkın açılışına Ankara da bulunan Yozgatlı Dernekler Federasyonuna bağlı dernek yöneticileri de katıldılar..

Çankaya Yaşamkent Mahallesi'ne Nida Tüfekçi Parkı ismi Yakıştı !..

ÜNLÜ SANATÇIMIZ NİDA TÜFEKÇİ İSMİ YAŞAKENT'TE YAŞAYACAK !

Çankaya Belediyesi tarafından Yaşamkent Mahallesi'nde yaptırılan parka NİDA TÜFEKÇİ Adı verildi.

Parkın açılışına Ankara da bulunan Yozgatlı Dernekler Federasyonuna bağlı dernek yöneticileri de katıldılar..

Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Koç, YOBİDAV Genel Başkanı DurakTuran Düz, Yozgat Demokrat Dernekler Genel Başkanı Mesut İbiş ve Federasyonlara bağlı derneklerin başkanları katılım sağladılar. Bütün başkanlar parka Nida Tüfekçi adının verilmesinden çok memnun kaldıklarını belirtiler....

Parkın Yaşamkentlilere hayırlı olmasını dilerken, bu parka Nida Tüfekçi ismini veren Çankaya Belediye Başkanımız Sayın Alper Taşdelen bey'e de teşekkürlerimizi sunuyoruz..

NİDA TÜFEKÇİ KİMDİR ?.

Mehmet Nida Tüfekçi, (Doğumu . 01 Mart 1929, Akdağmadeni – Ölümü 18 Eylül 1993, İstanbul) Türk Halk Müziği sanatçısı. Uzun yıllar TRT'de çalıştıktan sonra Devlet Konservatuvarında öğretim üyeliği yapmıştır. Eşi Neriman Altındağ Tüfekçi ile birlikte hocası Muzaffer Sarısözen'in izinden gitmiş ve Türk Halk Müziği konusunda Türkiye'nin en önemli isimlerinden birisi olmuştur.

64 yaşında ölen Nida Tüfekçi kabri İstanbul Zincirli Kuyu Mezarlığı'ndadır.

Daha ilkokula başlamadan babasından bağlama çalmayı öğrenen Tüfekçi ilk ve orta öğrenimini Yozgat Akdağmadeni ve Boğazlıyan'da tamamladıktan sonra 1950 yılında Ankara Maliye Okulu'nu bitirdi. Üç yıl maliyeci olarak çalıştıktan sonra kendisini "Halk Müziği davası"na adadı.

Maliye Okulu'nda okurken tanıştığı Muzaffer Sarısözen'in sayesinde 1947'den beri konuk ses ve saz sanatçısı olarak programlarına katıldığı TRT, Ankara Radyosu'nun 1953 yılında açtığı sınavı kazanarak "Yurttan Sesler" korosunda çalışmaya başladı. Ankara'da iken Yenimahalle Musiki Cemiyeti'nde halk müziği dersleri de vermiştir.

1959 yılında Ankara Radyosu'ndan İstanbul Radyosu'na tayin oldu. İstanbul Radyosu'nda çalışırken, "Tünel Musiki Kültür Derneği", "Çağaloğlu-Aksaray Musiki Cemiyeti" ve "İstanbul Yükseköğrenim Talebe Federasyonu" gibi değişik derneklerde halk müziği üzerine dersler verdi. 1962 yılında eşi Neriman Altındağ Tüfekçi ile birlikte "Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu"nu kurdu. 1964'te İstanbul Radyosu THM'den sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcısı, 1972'de TRT müzik dairesi başkanlığı THM merkez müdürü, 1974'te de vekâleten TRT müzik dairesi başkanlığına atandı. Aynı zamanda 1971 - 1976 yılları arasında TRT Erzurum Radyosu'nda da çeşitli görevlerde bulundu.

1976 yılında TRT'den istifa etti. Nida Tüfekçi, TRT'de bulunduğu süre içinde yaklaşık 1000 kadar türkü derlemiş ve notalarını yazarak Türk Halk Müziği arşivlerine katmıştır. 1963 yılında eşi ile birlikte "Memleket Türküleri" isimli bir kitap yayımlamıştır.

TRT'den istifa ettikten sonra 1976 yılında kuruluş çalışmalarına katıldığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın kurucu üyesi olarak yönetim kurulu üyeliğine ve başkan yardımcılığına getirildi.

Halk müziği konusunda yaptığı araştırmalar, yazdığı yazılar ve katkıda bulunduğu ansiklopediler nedeniyle "Folklor Araştırma Kurumu" tarafından 1985 yılında "İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü"nü aldı. 1991'de Kültür Bakanlığı tarafından "Devlet Sanatçısı" unvanı verildi.1993 yılında İstanbul'da öldü..

Haber:YDF.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 10:10

Ali Rıza Altan

YORUM EKLE