Hemşehrimiz Prof. Dr. Taner Demirer Koronavirüs prgramlarının değişmeyen ismi oldu

Hemşehrimiz Prof. Dr. Taner Demirer Koronavirüs prgramlarının değişmeyen ismi oldu

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyayla birlikte ülkemizi de görülmeye başlamasından sonra ülkenin gündemi tamamen Covid-19 oldu. Televizyon programları da her gün Koronavirüs programları düzenliyor. Her gün farklı konukların olduğu programlarda bu defa da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji bilim dalı öğretim üyesi, Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji uzmanı hemşerimiz Prof. Dr. Taner Demirer ise ulusal televizyonların izleyici kitlelerine hazırlayıp sunduğu Koronavirüs programlarının seçkin ve en popüler konuk bilim adamları arasında yer alıdı.

Koronavirüs salgını tüm Dünyada olduğu gibi, ülkemizin de gündeminden düşmüyor. Türkiye’de ki bütün medya ve yayıncı kuruluşlar, vatandaşları aydınlatmak amacıyla Koronavirüsle ilgili yayınlarını gece ve gündüz haber ve program kuşaklarından aralıksız sürdürüyorlar. Koronavirüsle mücadele sürecinde ulusal televizyonların bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirdikleri programlar yoğun ilgi görüyor. Yozgat’ın değerli bilim adamlarından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji bilim dalı öğretim üyesi, Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji uzmanı hemşerimiz Prof. Dr. Taner Demirer ise ulusal televizyonların izleyici kitlelerine hazırlayıp sunduğu Koronavirüs programlarının seçkin ve en popüler konuk bilim adamları arasında yer alıyor. A.Ü. Tıp Fakültesindeki görevinin yanı sıra Avrupa ve Türkiye Bilimler akademisi asli üyesi ve TÜBA kanser çalışma grubu başkanı olan Prof. Dr. Demirer’in katıldığı Televizyon programlarında Koronavirüsle ilgili dile getirdiği düşünce, öneri ve tavsiyeleri milyonlarca kişi tarafından ilgiyle izleniyor.

Hemşerimiz Prof. Dr. Taner Demirer bugüne kadar Türkiye’nin en çok izlenen Haber Türk, CNN Türk, TRT World, Haber Global, TGRT, A Haber ve diğer bazı ulusal Televizyonlarının düzenlendiği açık oturumlarına canlı yayın konuğu olarak katılarak koronavirüsle ilgili görüşlerini izleyicilerle paylaşmaya devam ediyor. Dün gece ise CNN Türk televizyonunda Ercan Gürses’in sunduğu ‘Türkiye’nin gündemi’ programına davet edilen hemşerimiz Prof. Dr. Taner Demirer diğer katılımcı bilim adamlarıyla birlikte Koronavirüs salgınında gözlenen son gelişmeleri değerlendirdi.

DEMİRER’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Hemşerimiz Prof. Dr. Taner Demir CNN TÜRK’ün dün akşamki programında Koronavirüs’le ilgili hem önemli hem de dikkat çeken çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Demirer açıklamalarında özetle şunları söyledi :

“Hem Sağlık Bakanlığımız, hem de Singapur Üniversitesi verileri göz önüne alındığında Kovid19 vakalarının %98’nin tedavi edilip yok edileceği dönem Mayıs sonuna yani bayram dönemine denk geliyor.

Türkiye’de Koronanın son durumu bence şöyle gözüküyor.. İyileşenlerin sayısı testi pozitif çıkanların sayısını geçti, yani çan eğrisinin sağ tarafındayız. Tedbirlere uyarsak eğer buradan hızla aşağı inip Mayıs sonu gibi dibi göreceğiz. Yani vakalarımızın %98’ i iyileşmiş olacak.

Bu dönem tam bayram dönemine denk geliyor. Rehavete kapılıp tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. Yani bayramda sanal bayramlaşacağız, sosyal mesafeyi korumaya devam edeceğiz. El sıkmak, öpüşmek tokalaşmak yok.

Vakaların çok az ya da hiç görülmeyeceği yani çan eğrisinin dibinde olduğumuz bu döneme ben ‘hain sükunet ‘dönemi diyorum. O nedenle bayramda tedbirleri bırakmayalım ve Japonya Hokaido’nun yaşadığını biz de yaşamayalım.

Görülen o ki sonbaharda etkili bir aşıya kavuşacağız ve tüm dünyada aşılama başlayacak. Bu hastalıkta nihai çözüm etkili bir aşı ile tüm insanlığın aşılanması gerekir.

Bu tür pandemilerin olmaması için uzak doğu halkının vahşi hayvanlardan ve özellikle yarasaların yaşam çevresinden uzak durması ve bunları yememeleri gerekiyor. Bu insanların sapık beslenme alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor.”

//www.yozgatcamlik.com/saglik/prof-dr-taner-demirer-koronavirus-prgramlarinin-degismeyen-ismi-h171634.html?fbclid=IwAR3PSUpjzAp1bBmnhk7ZWGGJd53Mn8VZUkhe8NAy2ztKLX4Bmve3eq1FYcY

YORUM EKLE