Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

On bir ayın sultanı Ramazan bu akşam kılınacak ilk teravih namazı ile başlayacak. İlk sahurlar yapılacak, yarın da tüm İslam alemi ilk oruçlarını tutmuş olacak. Ancak geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl Ramazan ayı buruk geçecek. Çin’in Wuhan kentinde başlayan korona virüs salgını Ramazan Ayı’nın buruk geçmesine neden oldu. Alınan tedbirler kapsamında camilerde teravih namazları kılınmayacak, bunun yerine vatandaşlara ibadetlerini evde yapmaları tavsiye edilecek. Korona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Müslüman alimler “toplu iftar programları yapmama” ve “camilerde cemaatle teravih namazını kıldırmama” uyarıları yaptı.

Ramazan Hicri Takvimin 9. Aynı olmasının yanı sıra aynı zamanda üç ayların da sonuncusu. Hicri takvim ile Miladi takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle Ramazan ayı bir önceki yılın başlangıç tarihine göre 10 -11 gün daha erken başlıyor. Bu yıl yeni tip korona virüsün gölgesinde ihya edilecek on bir ayın sultanı sağlık ve şükür ayı Ramazan, yarın başlayacak. Ramazanın ilk teravih namazı, bu akşam korona virüs tedbirleri kapsamında evlerde kılınacak.

İLK İFTAR HAKKÂRİ’DE, SON İFTAR EDİRNE'DE

Türkiye genelinde ramazanın birinci günü ilk imsakın Iğdır'da saat 03.33'te yapılacağını, ilk orucun ise saat 18.55'te Hakkâri’de açılacak. Ramazan’ın ilk günü son imsak İzmir'de 04.46'da başlayacak ve son iftar ise saat 20.11'de Edirne'de yapılacak. Ramazan’ın son günü ise ilk imsak yine Ardahan'da saat 02.46'da, son imsak Muğla'da saat 04.06'da başlayacak, ilk iftar Hakkari'de saat 19.21'de, son iftar ise Edirne'de saat 20.41'de yapılacak. Ramazanın son günü Sinop'ta 16 saat 58 dakika oruç müddetiyle yine en uzun oruç tutulacak. Hatay ise 16 saat 9 dakikayla en kısa orucu tutacak. Dünya üzerinde baktığımız zaman ise ramazan ayının ilk günü Gabon'un Libreville şehrinde 13 saat 26 dakika, kuzeyde Norveç'in Tromso şehrinde ise 17 saat 56 dakika oruç tutulacak.

24 Nisan 2020 Cuma günü başlayacak olan Ramazan ayı 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü sona erecek. Ramazan ayının ardından 24 Mayıs'ta ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'na girilecek.

//www.yozgatcamlik.com/gundem/hos-geldin-ya-sehr-i-ramazan-h167770.html alıntdır.

YORUM EKLE