İNSAN OLMAK

Değerli okurlar; Bu hafta ki yazıma “Velhasıl… İNSAN olmak Derin Mesele” sözümle başlamak istiyorum.

Yaradılış gayemiz sadece yiyip içip keyfe keder yaşamak olamaz değil mi?

İnsan gibi yaşamak, kolay bir şey değil. İnsan doğmak, Allah’ın bize vermiş olduğu en büyük lütuftur. Ancak insan olarak yaşayıp insan gibi mi ölüyoruz? Bütün yaşamı boyunca yaratılış gayesini unutup yaratanın lütfunu görmezden gelen, merhametten yoksun, çıkar odaklı, nefret dolu, riyakâr bir varlığa İNSAN demek mümkün müdür…

Zaman zaman küfre yenik düşebiliriz. Zaman zaman haksızlığa maruz kalabiliriz veya birçok musibet ile karşılaşabiliriz. Önemli olan bunlara İNSAN olmanın bilinci ile mücadele vermeli sabretmeli ders çıkarmalı bir daha aynı hatalara düşmemeliyiz. İnsanlığın en büyük hezeyanlarından biride şükürsüzlüğüdür. Hep bir şeylerin daha fazlasını isteme arzusu içimizi kemiren bir kurt haline gelmiştir. Ki, bu düşünlerden kurtulmanın tek yolu kendinden daha düşkün yâda muhtaç insanları düşünerek onlara yardım eli uzatmaktır.

Bazı insanlar sıcak evinde bolluk içinde sıkılırken bazı insanların başını sokacak bir ülke ve ev aramasını hiç aklına bile getirmesi nankörlük değil midir? “İnsanoğlu ne kadarda nankör”

 Günümüzde gözle görülemeyen bir nesnenin yani bir virüsün dünyaya ben hükmediyorum edasında olan Ülke ve Başkanlarını insanlarını ne hala getirdiğini gördük ve musibetten büyük bir ders çıkarmamız gerektiğini öğrendik. İnsanlığı iyiliği tekrar hatırlattı bize bu virüs ama ne kadar ders alırız bilmiyorum ama bundan öncekinde olan salgınlar gibi bununda çok çabuk unutulacağı ve insanlığın yine İnsanlığını unutarak kan ve gözyaşı dökmeye aç bırakmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Umarım yanılan ben olurum.

Bu zor zamanlarda bile bazı insan müsveddeleri yine vicdanını ve merhamet duygularını bir kenara bırakmaktan da geri kalmadı.

Hesap gününde “Ah ne olurdu, keşke toprak olsaydım!” (Nebe 78/40) diyenlerden olmamak için yaşamımız boyunca nefis muhasebemizi yapalım ve Rabbimizin bize bahşettiği insan olma lütfuna layık olalım.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE