ÖFKE ZİHİNDE FREN PATLAMASIDIR.

 İnsana dünyayı   zindan eden, hayatın anlamını kaybettiren dünyadaki maddi ve manevi güzellikleri yok eden, insanın iç dünyasını karartan, mutluluğumuza engel olan duygular, kin, öfke, haset gibi olumsuz kötü duygulardır. 
     Şartlar ne olursa olsun ruhumuzu  bu kötü duygulardan arındırmamız  gerekir.  İnsan, kini öfkeyi atıp,  hasmının  elinden tutup, gerektiğinde sabır için zehir  yutup, barış ve sevgi dilini kullanarak yüreğini herkese açabilme  cesaretini gösterebilmelidir.
    Ruhen bir beden temizliği yapılmalıdır. Aksi takdirde beyin sürekli yargılamakla, sorgulamakla meşgul olurken kalp de haset ve kin duygularıyla beslenecektir.  Bütün bu duyguların bir hastalık gibi bir illet gibi beyni felç etmesine, iç dünyamızı karartmasına, beden yükümuzün giderek daha da ağırlaşmasına sebep olacaktır. 
      Zihnimizi doğru yönetmemiz gerekir. öfke  aklın  önüne  geçerse insan kontrolü kaybeder, dengesi bozulur,  freni patlamış kamyon gibi nereye çarpacağı ve hasarın da ne kadar  olacağı hiç belli olmaz.
      Kin, öfke  zihinde bir fren patlamasıdır. Zihnimizdeki fren patlamadan üzerimizdeki  yük her geçen gün daha da ağırlaşmadan, Ruhumuzu güzelliklerle doldurmalıyız. İç dünyamızdaki kontrolü sağlayarak sevgiyi, şefkati ve merhameti bayralaştırarak üzerimizdeki bu ağır yükleri birer birer  atıp kendimizi doğru  yönetmeliyiz. 
        Unutmayın insan herkesi yönetir ama kendisini unutur. 
Kendimizi unutmayalım 
          Selam ve saygılarımla 
          ALİ BOZDAĞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şenel Şahinkaya
Şenel Şahinkaya - 2 yıl Önce

Siz değerli yazarımızın yorumlarını beğeniyle okuyorum. Öfkelenen insanlar biraz okusalar

Sebehattin sahin
Sebehattin sahin - 2 yıl Önce

Haklısınız Ali bey herkes hakkın da yorum yaparken kendimizi unutuyor kendi başımıza gelince kızıyor sinirleniyoruz Atalarımızın dediği gibi iğneyi kendine çuvaldızı başkalarına batır sözünü unutmamalıyız saygılarımla

Mehmet Yüksel abin
Mehmet Yüksel abin - 2 yıl Önce

Teşekkür ederim.

Halil türk
Halil türk - 2 yıl Önce

Çok güzel yüreğine saglık

Naci ÖÇSOY
Naci ÖÇSOY - 2 yıl Önce

Aleyküm selam ve rahmetullâhi ve berekâtüh.

Çok doğru diyorsun öfkeli insan freni patlamış kamyondan daha çok zarar verebilir. Kendimizi yöneterek yöneterek tüm öfkeli öfkeli durumumuzu yenmek dileğiyle ALLAH'A emanet olun.

Şenel Şahinkaya
Şenel Şahinkaya - 2 yıl Önce

Siz değerli yazarımızın yorumlarını beğeniyle okuyorum. Öfkelenen insanlar biraz okusalar

Zeynel Şenel
Zeynel Şenel - 2 yıl Önce

Tebrikler ağbi süpersin

Ismail KIZILIRMAK
Ismail KIZILIRMAK - 2 yıl Önce

Ali hocam güzel anlatmışin
Hele hele. Asrın en. Deri. Hastaligi
Ofle sinir ve kontrol edilemez. Halde ayrılıkların sebebi