"Paris İklim Anlaşması!"

PARİS İKLİM ANLAŞMASI...

Bu Anlaşma, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine göre 2015 yılında hazırlandı; 2016 yılında yürürlüğe girdi.

Bu Anlaşmaya üye olmayan az sayıda ülkeden biri de Türkiye idi; BM'nin 76. Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanımızın açıklamasına göre üyelik kararı yakında TBMM gündemine gelecek.

Bu hem bizim için hem de insanlık için olumlu ve hayırlı bir karardır; ancak dünya ve özellikle yüksek oranlarda çevreyi kirleten ülkeler Anlaşmayı samimiyetle uygulamazsa sonuç alınamaz ve dünyamız büyük bir felakete doğru sürüklenebilir.

Meşhur Uygur Göç Destanındaki "kadınlar doğurmaz, koyunlar kuzulamaz, otlar bitmez, sular akmaz oldu" mealindeki sözler, gelecekte bütün insanlığın ortak destanı veya gerçeği olabilir.

İklim değişiyor, mevsimler değişiyor, Neşet Ertaş'ın Leyla'sı için dediği "yazımı kışa çevirdin" sözü, günden güne insanlık olarak hepimizin koro hâlinde söylediği bir ağıta dönüşmekte.

Dünyanın biyolojik çeşitliliğini korumak, torunlarımız, geleceğimiz, insanlığın yer yüzündeki varlığı için gereklidir.

Kalkınma önemlidir ama gelecek kuşaklar da düşünülerek sürdürülebilir olmalıdır. Vatan sevgisi, sınırları düşmandan korumak kadar, sınırların içini her türlü biyolojik düşmanlıktan korumak olarak da bütün insanlığa aşılanmalıdır.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, kuraklığın, afet şeklinde düzensiz yağışın yanında milyonlarca insanın yaşadığı küçük adaların, ada devletlerinin yok olma tehlikesini de içinde barındırıyor.

Gelin sularımıza, dağlarımıza, taşlarımıza, ağaçlarımıza kuşlarımıza, kısacası flora ve faunamızla birlikte biyolojik çeşitliliğimize, doğamıza ve çevremize insanlık olarak hep birlikte sahip çıkalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncay kurt
Tuncay kurt - 1 yıl Önce

Yazınız için teşekkürler ancak bu işler yazmakla çizmekle olmuyor Dünya devleri sadece cebine bakıyor bu krizden bile nasıl para Kazanırızın peşindeler.Hiçbir kurum kuruluş taşın altına elini koymuyor samimi değil.Hep birlikte bu gemide birlikte yolculuk yapıyoruz ama sahili selamete çıkmamız zor görünüyor.Saygılar