Siz bir çeşme yaptırsanız, üzerine ne yazdırırsınız?

Evvelâ sosyal medyada da çokça paylaşılan bir kıssayı nakledelim:

Vaktiyle Bursa’da bir Müslüman, bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş: “Her kula helâl, Müslüman’a haram!” Bursa başkent, tabii Osmanlı karışmış, bu nasıl fitnedir diye, Gitmişler kadıya şikâyete, adam yakalanıp yaka-paça huzura getirilmiş. “Bu nasıl fitnedir, dini İslâm, ahalisi Müslüman olan koca devlette sen kalk, hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu Müslüman’a yasakla! Olacak iş midir, nedir sebebi, aklını mı yitirdin?” diye çıkışmışlar adama. Adam: “Müsaade buyurun, sebebi vardır, lâkin ispat ister, delil şarttır…” dedikçe kadı kızmış: “Ne delili, ne ispatı? Sen fitne çıkardın, Müslüman ahalinin huzurunu kaçırdın, katlin vaciptir!” demiş. Demiş ama bir yandan da merak edermiş: “Nedir gerekçen?” diye sormuş. Adam: “Bir tek Sultan’a derim…” diye cevap verince, ortalık yine karışmış. Söz Sultan’a gitmiş, adam yaka paça saraya götürülmüş. Padişah da sinirlenmiş ama diğer yandan o da meraklanırmış: “De bakalım ne diyeceksen. Bu nasıl iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın, hem de ‘her kula helâl, Müslüman’a haram!’ yazarsın?” Adam, başı önünde konuşur: “Delilim vardır, lâkin ispat ister.” “Ya dediğin gibi sağlam değilse delilin?” “O zaman boynum, hükme kıldan incedir Sultanım…” “Eeee!” “Sultanım, herhangi bir havradan (sinagog) rasgele bir hahamı izahsız yaka-paça tutuklayın, bir hafta tutun. Bakın neler olacak…” Dediği yapılmış adamın. Bütün azınlıklar bir olmuş, başlarında Museviler, “Ne oluyor, bu ne zulüm? Bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masumdur, gerekirse kefalet ödeyelim…” Çevre ülkelerden bile elçiler gelmiş, elçiler mektup üstüne mektup getirmiş.

Bir hafta dolunca, adam: “Sultanım, artık bırakmak zamanıdır” demiş. Haham bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer Sultan’a teşekkürler, hediyeler. “Aynı işi herhangi bir kiliseden herhangi bir papaz için yaptırınız Sultanım” demiş. Aynı şekilde bir papaz derdest edilip yaka-paça alınmış Pazar ayininden ve aynı tepkiler artarak devam etmiş. Haftası dolunca da serbest bırakılmış. Mutluluk ve sevinç gösterileri daha bir fazlalaşmış, teşekkürler, şükranlar… Sultan: “Bitti mi?” demiş adama. “Sultanım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle” demiş. “Şimdi nedir isteğin?” “Efendim, payitahtımız Bursa’nın en sevilen âlimini alınız minberinden…” Adamın dediğini yapmışlar, Ulu Cami imamını Cuma hutbesinin ortasında almışlar, yaka-paça götürmüşler. Bir Allah’ın kulu çıkıp da, “ne oluyor, siz ne yapıyorsunuz? Hiç olmazsa vaazı bitene kadar bekleseydiniz”, gibi tek bir kelâm etmemiş, imamın peşinden giden, arayan-soran olmamış… Geçmiş bir hafta, “Nerede imam” diye gelen-giden yok! Halk hâlinden memnun, başlamış bir dedikodu, o geçen hafta tutuklanan koca âlim için: “Biz de onu adam bilmiş, hoca bellemiştik…” Kim bilir ne suç etti de tevkif edildi!”, “Vah vah! Acırım arkasında kıldığım namazlara…” ,“Sorma, sorma…”

Padişah, kadı ve adam izliyorlarmış olup-bitenleri. Sonunda Padişah çeşmeyi yaptırana sormuş: “Eee, ne olacak şimdi?” Adam: “Bırakma zamanıdır. Bir de özür dileyip helâllik almak lâzımdır hocadan.” “Haklısın” demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş. Adam başı önünde konuşmuş: “Ey büyük Sultanım, siz irade buyurunuz lütfen, böyle Müslümanlara su helâl edilir mi?” Sultan acı acı tebessüm etmiş: “Hava bile haram, hava bile!” demiş.

Kıssadan ders çıkarmaya gelirsek eğer, İslam için birçok değer ağır bedeller ödediler ve birçoğu kendisi ve ailesi sefalet içerisinde öldüler. Bizler de güzel insanların katkıları ile köyümüze 5 çeşme kazandırdık. Haksız yere birçok eleştiriye maruz kaldık ve kalmaya da devam ediyoruz. Her hizmete bir yafta sadece biz Müslümanlar da mı var acaba demekten de kendimi alamıyorum. Ülkesine, İlkesine ve insanlığa zerre faydası olmayan insanların neden sesi çok çıkar yâda neden konuşmalarına müsaade edilir akıl alır gibi değil. Yapılan her iyiliğin ve kötülüğün karşılığının olduğunu bile bile neden hala birileri iyilik için kılını kıpırdatmaz.

Bizler yaptığımız yâda öncü olduğumuz hizmetleri Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığımızı dile getirmemize rağmen, kimsenin övgüsüne, yergisine ihtiyacımızın olmadığını her ortamda dile getirmemize rağmen nedense hala birileri yaftalamaktan kendilerini alamıyor.Allah’ın rızasını kazanmak için çıktığımız bu yolda Allah bizlere güzel hizmetler nasip etti, inşAllah etmeye de nail oluruz. Birçok hayırseverimiz bizlerin gayretini niyetimizi gördüğü için bizlerden hiç bir zaman desteğini esirgemediler Allah razı olsun. Birileri kötülük yapmaktan vazgeçmeyecek bizlerde iyilik yapmaktan vazgeçmeyeceğiz Allah’ın izni ile.

Şimdi sizlere soruyorum yapılan her çeşmeye bir yafta bulan her güzel işi gereksiz eleştiren insanların olduğu bir yerde sizde bir çeşme yaptırmış olsaydınız adını ne koyardınız?

Dua ile…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yahya Erdoğan
Yahya Erdoğan - 3 yıl Önce

Susuz bi çeşme olmayın, bir ruhunuz.bir görünümüz olsun...

Nizamettin sahin
Nizamettin sahin - 3 yıl Önce

Ne yapani ne de yaptirani eleştir. Suyunu iç ve dua edeceksen et etrafa da zarar vermeden git. Yazardım

Orhan Atik
Orhan Atik - 3 yıl Önce

İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir.

Fatma Oral
Fatma Oral - 3 yıl Önce

Sap saman ile sarılmaz, ikisi aynı yerde durmaz. Dalını koparırsın ama, sağlam ise köküne bir şey olmaz. Sen kökü sağlam olana bak.

Hüseyin çalışmaz
Hüseyin çalışmaz - 3 yıl Önce

YA GÖRÜNDÜGÜN GİBİ YADA OLDUGUN GİBİ GÖRÜN diye yazardım iki yüzlü olacaksan içme bu su haram derdim

Akif REÇBER
Akif REÇBER - 3 yıl Önce

Güzel insanlar;
Güzel yorum ve düşünceleriniz için teşekkür eder, saygıları sunarım.