"Suudi arabistan Türkiye'nin Okullarını Neden Kapattı?"

Çarşamba günü Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre S.Arabistan Türkiye'nin orada bulunan sekiz okulu için 2021-2022 sezonunda kapatma kararı almıştı. Tebük, Riyad, Taif ve Cidde'deki 8 okulun kapatma kararı yazılı olarak bildirilmiş. Bazı okulların kapatılacağı bizzat ziyaret edilerek aktarılmış.

Türkiye'nin halen 8 ilde 31 okulu gözükmekte. Kapatılan okullardaki öğrenci sayısı ise 2256 olarak belirtiliyor. Öğrencilere başka okullara kayıt hakkı tanınsa da Arapça düzeylerinin sıkıntı olabileceği belirtiliyor. Henüz bu kararın sebepleri konusunda bir açıklama yapılmasa da ABD-Türkiye ilişkilerinin seyri ve Türkiye'nin bölgeye yönelik dengeleri göz ardı edilmemeli. Ancak şu var ki S.Arabistan Milli Eğitim Bakanlığı kendi okullarındaki bazı kitaplarda değişiklikler yapmış ve Osmanlı'yı hedef alan, karalayan bölümler yerleştirmişti. 

Ve son dönemde "normalleşme" eğilimleri ya da iddiaları... Elbette önemli...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın geçtiğimiz günlerde bir açıklamasında "Sahadaki gerçekler göz önüne alındığında, Mısır ile ilişkileri normalleştirmenin hem ülkelerin hem de bölgenin çıkarına olduğunu düşünüyorum." demişti. Ayrıca Türkiye ile S.Arabistan arasındaki ilişkilerin de normalleşmesine vurgu yapmıştı.

Okulların kapatılması konusunda Türk Dışişlerinden herhangi bir açıklama gelmedi. Pek muhtemel ki önümüzdeki günlerde Türkiye'den belirli bir seviyede heyet Riyad'a gidebilir. Ancak Arapların attığı bu adımlar, özellikle ABD Başkanı Joe Biden döneminin başlamasıyla birlikte değerlendirildiğinde, Kalın'ın da altını çizdiği yakınlaşma eğilimlerine çelişki oluşturuyor.

Bununla birlikte aynı saatlerde Arap menşeli kimi sosyal medya hesaplarından başlatılan Türkiye karşıtı kampanyalar bunun bir istihbarat oyunu olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Bu videolu çağrılarda özellikle Türkiye-Mısır ilişkilerinin neden düzelmemesi gerektiği üzerinde duruluyor. Nitekim Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleşmesinin Arap ülkeleri tarafından ne kadar istendiği de yanıt bulabilmiş değil. Öyle anlaşılıyor ki çok dikkatli ve soğukkanlı olunması gereken bir süreç...

YORUM EKLE