"Tees (Türk Edebiyatı Eserler Sözlüğü) !.."

TEES (TÜRK EDEBİYATI ESERLER SÖZLÜĞÜ)...

Prof. Dr. Mustafa İsen'in başkanlığında geçtiğimiz yıllarda bin beş yüz akademisyenle TEİS (Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü) tamamlanıp Genel Ağ ortamında erişime açılmıştı. On beş bin civarında maddeden meydana gelen ve hâlen yetmiş civarında ülkede yedi milyon kişi tarafından takip edilen bu önemli çalışma, tamamen akademisyenlerin özverili katkılarıyla meydana getirilmişti.

Şimdi bir anlamda bu çalışmanın bir devamı mahiyetinde, başlangıçtan 20. yüzyıla gelinceye kadar Türk edebiyatına ait yazarların edebî eserlerini modern ansiklopedi anlayışına göre ele alacak ve aynı şekilde Genel Ağ ortamında bütün dünyanın hizmetine sunacak Türk Edebiyatı Eserler Sözlüğü (Türkçenin Yazılı Edebi Birikimi) adını taşıyan yeni bir proje hazırlanıyor. Proje ile ilgili gerekli alt yapı tamamlanmış ve yönetim paneli erişime açılmıştır.

Türk edebî birikiminin eserler boyutunu dünya bilim ve kültür hayatına tanıtmayı amaçlayan bu projeye madde yazarı olarak katkıda bulunmak ve madde yazmak isteyen meslektaşlarımızın, web adresindeki Giriş bölümünden “Sisteme Kayıt Ol” kısmına girerek gerekli iletişim bilgilerini doldurarak üye olabilirler. Üyelik işlemlerini tamamlayarak sisteme giriş yapanlar “Sistem Maddeleri” bölümünden istedikleri maddeleri “İşlemler” sekmesinden talep edilebilir.

Şayet istenen eser sistemde kayıtlı değilse, proje kapsamına girmek şartıyla, “Yeni Madde Talepleri” sekmesinden eserle ilgili bilgiler girilerek yeni madde talebinde de bulunulabilir. Editörlerin değerlendirmesinden sonra madde atamaları gerçekleştiriliyor ve talep edenlerin e-posta adresinize gerekli duyurular yapılıyor.

Akademisyenlerin madde talepleri ve değerli katkıları bekleniyor.

Proje Yürütücüleri

Prof. Dr. Mustafa İSEN (Başkan)

Prof. Dr. İsmail Hakkı AKSOYAK

Prof. Dr. Osman HORATA

Prof. Dr. Filiz KILIÇ

Prof. Dr. Fatma Sabiha KUTLAR OĞUZ

Prof. Dr. Muhsin MACİT

Prof. Dr. Mehmet Öcal OĞUZ

YORUM EKLE