Yedi Düvele Karşı !

İSTİKLAL MARŞIMIZIN 100. YILI...

Bursa’da Orhan Gazi, Murat Hüdavendigar, Yıldırım Han türbelerini tekmeleyenlerin (Bkz. M. Akif Ersoy "Bülbül" şiiri), Söğüt’te Ertuğrul Gazi türbesini kurşunlayanların (Türbenin pencere ve duvarlarında kurşun izleri hâlen durur), Polatlı yakınlarında kurduğu karargâhta Anadolu’dan Türkleri tamamen söküp atma, soykırımla yok etme planları yapanların bu planlarının bozulduğunun ilanıdır İstaklâl Marş’nın kabulü.

İstiklâli kazananlara da; onun anıtlaşan şiirini yazana da, bu türküyü sonsuza kadar gür sesle söyleyenlere de aşk olsun, mimnet olsun.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Halk Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Somut Olmayan Kültürel Miras Derneği olarak Prof. Dr. Metin Ekici hocamızın moderatörlüğünde Âşık Nuri Çıraği, Âşık Mürsel Sinan, Âşık Cemal Divani ve Âşık Rahim Sağlam’ın katılımıyla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere bize istiklâlimizi yeniden armağan edenleri, UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine kayıtlı Âşıklık Geleneğinin şiir, türkü ve sohbet kültürü içinde minnet ve şükran duygularımızla andık.

YORUM EKLE