SALEP ve GOBELEK

SALEP ve GOBELEK

Salep ve GOBELEK Akdağımız için iki güzel doğal bir nimet. Ikisi de değerimiz olmuş durumda. Akdagmadeni salebi Türkiyede dondurmacılar ve pastaneler tarafından aranır ve tercih edilir duruma gelmiştir. Her ikisinden de insanımız özellikle orman köylülerimiz para kazanmakta , aile bütçesine bir yan gelir sağlamaktadır. Ilçemiz ekonomisi için de önemli bir gelir kaynağı konumundadır.
Ünü ile övündüğümüz ama kıymetini pek de bilmediğimiz bu iki ürünü korumaya almamız gerekiyor. Ozellikle son zamanlarda bilinçsiz ve aç gözlü insanların salep eşmesi ve mantar toplaması bu ürünlerin özellikle de salebimizin geleceğini tehlikeye sokuyor.
Salep ve gobelek mantarı konusunda Kaymakamlık ( Ilçe Tarım Müdürlüğü ) ve Belediyemiz mutlaka bu işe el atmalıdır. Tanıtımla birlikte özellikle salebin nasıl eşilecegi mantarın nasıl toplanacağı konusunda halk - özellikle de orman köylülerimiz bilinçlendirilmelidir.
Ayrıca Akdağmadenin de Salep ve mantar tüccarları ile işbirliği yapılarak, alınacak mantar ve saleplere bir standart getirilmelidir. Çok küçük( eşilmemesi gereken ) salepler ve( koparilmamasi gereken ) gobeleklerin alınmaması sağlanarak, olgunlaşmamış ürünlerin hasadını da engellemiş oluruz. Salep ve mantarin belli zamanlarda eşilmesi - toplanması sağlanarak disipline edilmeli , başiboşluga meydan verilmemelidir. Bu durum hem bitkilerin devamlılığını sağlarken, kalitenin de artmasına katkı sunacak, ayrıca rekolteyi de yükseltecektir.

Salep ve gobelekle ilgili ilçemizde bir dernek kurarak bu ürünlerin toplanilmasinda söz sahibi olduğumuz gibi ticaretinde de söz sahibi olmaya çalışmalıyız. Akdağımızın bu iki doğal ürününe gereken önemi vermeliyiz.
Doğa ve çevre konusunda gerekli duyarlılığı bütün insanlarımızın göstermesi temennisiyle....#aldagmadeni#yozgat

YORUM EKLE