Yozgat’ın Kabuğunu Onlar Kıracak

Şehre yapılan her yatırım birbiri ile ilintili… Yani biri olmaz ise diğeri yarım, biri olmaz ise diğeri eksik, biri olmaz ise diğeri yetersiz kalır.

Ama onlar öyle mi?

Değil…

BU ŞEHRE NEDEN YATIRIMCI GELMEZ?

İsterseniz önce bu soruya yanıt arayalım. Neden gelmez, otelimiz mi eksik, pazar payı mı düşük, kalifiye elaman, ham madde gibi yatırımın olmazsa olmazlarından mı yoksunuz.

Her birinin kendi başına olumlu/olumsuz etkisi var ama bir şey var ki, onlar eksik ve yetersiz kaldığında şehre gelen yatırımcının bir yanı eksik kalıyor.

Yabancı yatırımcıyı bir kenara bırakın kendi insanımız dahi Yozgat’a gelmekten imtina ediyor.

İsterseniz peş peşe yaşadığım olaylardan örnekler vererek konuyu detaylandırayım.

Geçenlerde şehir dışındayım, Yozgat’a getirilmek üzere hazırlanan Katarlı yatırımcılar var. Kayseri, Konya, Nevşehir gibi illere geliyorlar, Yozgat’a da gelsinler, hiç olmazsa belleklerinde Yozgat ismi yer alsın diyor Yozgatlı aracı.

Mesele memleket meselesi dedik ya…

Katarlı iş insanı peşin soruyor; “Hava Alanı Var mı?”…

Hayır, yanıtı ile karar değişiyor istikamet Kayseri oluyor yine.

Hemen bir örnek daha, geçenlerde bir dost ortamında iki genç ve azimli yatırımcı. Ürünlerini pazarlamak için gittikleri İstanbul’da alıcı kataloğu inceliyor. Ürünlere hayran kalıyor, fiyatlar ne ala ne ala…

Kataloğun arka yüzünü döndürüp adres kısmına dikkat kesiliyor, Yozgat’ı görüyor.

Yabancı müşteri dili döndüğünce “Yoskat… Yoskat nerede” diye soruyor.

Yozgat tarif ediliyor ve hemen ikinci soru hava limanı var mı?

Yok!

Yeter ki siz gelin, biz sizi Kayseri’den, Nevşehir’den, Ankara’dan alırız, denilse de adam zorla yakın bir ile gelmeye ikna ediliyor.

KABUĞU ULAŞIMLA KIRACAĞIZ

Evet üniversite önemli…

Evet binaların fiziki yapılarını yenilemek önemli…

Evet OSB’leri güçlendirmek önemli…

Önemliler sırasını çoğaltmak pekala mümkün… Bir şey var ki önemli olan, onun adı dün duble yollardı, bu gün Yüksek Hızlı Tren ve Hava Limanı!

Bunlar olmadan damarları tıkalı insan misali, her an kalp krizine müsait her an hareket kabiliyeti yavaşlayan her an kendini kötü hisseden bir şehir olmaktan kurtulamayacağız.

İnşallah 2020 yılı bu anlamda milat olacak.

Ulaşım olmadan gelişim olmuyor. Özellikle de teknolojinin, iletişim ve ulaşımın sınır tanımadığı bir dünyada yatırımcıyı hatta Yozgatlı’yı Yozgat’a getirmek zor.

Yıl içerisinde Yüksek Hızlı Tren, en geç 2 yıl içerisinde de hava limanının şehrimizde faaliyete başlaması demek Yozgat’ın gerçek diriliş ve kabuğunu kırma hareketini başlatmış olması anlamına gelir.

Hülasa gidilmeyen yolları dikenler kaplıyor ve yatırımcı o yollardan Yozgat’a gelmek istemiyor.

YORUM EKLE